Máte zadehtovaný komín? Nechte ho vyčistit frézou

9.5.2016 | autor: Redakce PŽ

Netáhne vám komín? Podívejte se do vašeho komínu a pokud uvidíte na jeho stěnách velký nános sazí, které jsou navíc pokryty mazlavou hmotou, je váš komín zadehtovaný. V takovém případě je nejvyšší čas, obrátit se na odborníky. Hrozí vám totiž nejen špatné hoření, ale také roste riziko požáru.

Dehet v komínu je výsledkem špatného topení v kotli na tuhá paliva nebo v krbové vložce. Stačí třeba i delší dobu přikládat mokrým dřevem a problém je na světě. Je jen otázkou času, kdy se komín bez pravidelného čištění a kontroly zanese černým dehtem.

Je-li komín silně zanesen sazemi či dokonce dehty, bývá velmi problematické, při použití běžných kominických potřeb, komín sazí a zejména dehtů zbavit. Dehty kvůli své vysoké mastnotě velice snadno ulpívají na zdivu a následně se na ně lepí další a další vrstvy sazí, čímž dochází ke zmenšení světlosti komínového průduchu a zároveň rapidně vzrůstá riziko požáru v komínu, jelikož dehty jsou extrémně hořlavé.

Strojní čištění komínu frézkou pro oddehtování komínu

Pokud je komín silně zanesen dehtem a není možné ho vyčistit ručně, je nutné provést právě strojní čištění. Tento způsob čištění nahrazuje dřívější vypalování komínového průduchu, kdy při nekontrolovatelnému hoření může dojít k roztržení komínového tělesa a požáru domu.

Komínová fréza pomocí ocelových řetízků velice účinně odstraňuje dehty a saze, aniž by narušila zdivo komínu. Strojní čištění komínu se používá v případě silně zadehtovaných zděných komínů, před vložkováním či před vymazáním zděných komínů. Čištění se dá dělat z vyústění komínu nad střechou popřípadě čistícím otvorem z půdy. Vzhledem k tomu, že délka řetízků je přizpůsobena průměru komínového průduchu, není možné komín poškodit.

Vypalování komínu raději neriskujte

Tradiční metodou zbavení se dehtových sazí v komínu je také klasické vypalování. Vypalování zlepší průchodnost spalinové cesty a z větší části ji téměř vyčistí. Takovýto postup ovšem vyžaduje profesionální dohled, je nutné vše realizovat jen s přispěním kominíků. Nikoliv bez nich, protože pak se vystavujete nebezpečí vzniku požáru.

Vzhledem k tomu, že celý úkon probíhá při velice vysoké teplotě, může dojít nejenom k popálení, ale především k poškození celého komínu. Neprovádí-li vše zkušený kominík, nejsou výjimkou ani případy, kdy dochází k zakouření vnitřních prostor. Tím nejhorším scénářem při vypalování svépomocí je vznik požáru v celém objektu.

Odstranění dehtu a sazí v raném stádiu

Jedinou alternativou, kterou si může provést majitel domu sám, je nákup speciální chemie, jež se přikládá do ohně a při průchodu spalinovou cestou pomáhá odstraňovat dehet a saze. Při čištění komína se nejen ušpiníte od sazí, ale vdechujete i saze. Chraňte si své dýchací cesty a při práci mějte nasazený respirátor. Hovoříme však o lehce zaneseném komínu, nikoliv o tom, v němž je třeba realizovat profesionální strojní čištění. Pokud je komín silně zanesený dehtem a není možné ho vyčistit ručně, je žádoucí udělat právě strojní čištění komínů.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.