Tipy na koupi nemovitosti

8.3.2011 | autor: Redakce PŽ

Tipy na koupi nemovitostiV minulých článcích jsme se zamýšleli spíše nad filozofickou a hodnotovou stránkou výběru bydlení, než abychom si povídali o tom, co vše je potřeba vyřídit například na úřadech. Proto se nyní zkusme podívat na několik kroků, nebo spíše tipů, jak na to.

Kde vybrat nemovitost?

Jedním z prvních kroků je najít takovou nemovitost, která nás chytne za srdce. Kde se k těmto informacím dostat? Cest je mnoho a záleží na vaší šikovnosti, tvořivosti a komunikaci. Jestliže čtete tento článek zde na internetovém portálu, určitě vás napadne, že se můžete snadno dostat k informacím o volných realitách na internetu.

Samozřejmě máte pravdu. Nicméně je dobré si uvědomit, že současně se k těmto informacím dostává z „tepla domova" poměrně mnoho lidí, a tím pádem se obvykle ty nejzajímavější nabídky na internet vůbec nedostanou. A tak se nabízí další poměrně zřejmá varianta: oslovit několik realitních kanceláří se svými požadavky.

Tyto informační „kanály" jsou základní zdroje. Ale můžete zároveň zkusit například prohledat portály zabývající se dražbami. Je to sice trochu pracnější, ale můžete zde narazit i na nějaké zajímavé nabídky. Další možností jsou stránky různých ministerstev a organizací, které prodávají svůj majetek, tady již musíte mít i trochu štěstí. A poslední možností, kterou zde zmíním, je podle mě nejzábavnější a nejzajímavější. Běžte na procházku nebo na výlet do míst, která se vám líbí, dívejte se kolem, mluvte s místními lidmi, zajděte se zeptat na obecní úřad a z vydařeného výletu si ještě můžete přinést tip na koupi nemovitosti vašeho srdce.

Zjistěte si podrobnosti!

Dříve než přistoupíte k vlastní koupi, doporučuji si opravdu důkladně prověřit co nejvíc informací: soulad s územním plánem, zjistěte si případné regulativy území, zda nejsou v blízkosti nějaká ochranná pásma, jak je to se záplavovou oblastí, zda jsou v dosahu inženýrské sítě a zda mají potřebou kapacitu. A kde se k těmto informacím dostanete? Většinu se je dozvíte na obecním, popř. stavebním úřadě, kde je územní plán a kde by vám měli potřebnou část i okopírovat a sdělit podrobnosti.

Zeptejte se i sousedů, proč se nemovitost prodává, a většinou se dozvíte i spoustu praktických rad, které vám pomůžou a ušetří i nějaká budoucí překvapení.

Další oblastí, kterou bych doporučil prověřit, je katastr nemovitostí včetně případných zástav od prodávajících. Sežeňte si aktuální výpisy, popř. můžete chtít i nabývací tituly k nemovitosti. Ty získáte buď od kupujícího, nebo na katastru nemovitostí. Samozřejmostí je určitá opatrnost a dobrá smlouva, kde bude na tyto body pamatováno.

Vlastní koupě nemovitosti

Pokud jste tímto kolečkem úspěšně prošli, můžete přikročit ke koupi nemovitosti. Tady je ale potřeba znát vlastní princip koupě. Kupovaná nemovitost na vás přechází ne zaplacením dohodnuté částky, ale až zapsáním do katastru nemovitostí. Proto nikdy neplaťte nic hotově!!! Celý tento proces svěřte právníkovi, se kterým uzavřete smlouvu o svěřenectví peněz a zároveň smlouvu o smlouvě budoucí na koupi nemovitosti. Vaše peníze budou u vašeho právníka (advokáta, notáře) uloženy v tzv. notářském/advokátním/právnickém akreditivu do doby, než nemovitost bude přepsána na vás. Teprve poté budou peníze uvolněny prodávajícímu.

Také přepis nemovitosti na katastru svěřte odborníkovi, který se tímto zabývá. Obvykle celým tímto procesem projde nesrovnatelně rychleji než vy sami. Další otázka, na kterou je potřeba pamatovat, je na daň z nemovitosti. Tu obvykle platí prodávající, nicméně pokud ji nezaplatí, je vymáhána finančním úřadem po vlastníku nemovitosti, tj. po vás. A tak je velmi užitečné řešit zaplacení této daně současně s notářskou úschovou, a to tak, že po převodu nemovitosti zašle právník z advokátní úschovy částku rovnající se výši daně přímo na finanční příslušný úřad. 


Ještě bych zmínil jeden takový tip závěrem. Pokud kupujete starší nemovitost, kde někdo ještě bydlí, popř. kde je nutné nemovitost vyklidit, dejte si do smlouvy termín předání nemovitosti i s případnými velkými sankcemi za jeho nedodržení. Určitě se vám to vyplatí, minimálně tím, že prodávajícího vhodně motivujete k dodržení smlouvy.
A nezapoměňte, do 30. ledna musíte vyplnit daňové přiznání a zaplatit daň. Ale to je již dnes opravdu vše. 

 

Martin Škornička (více o něm zde)



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.