Letní sport? Grilování. Jak vybrat správný zahradní gril

1.7.2011 | autor: Redakce PŽ

Letní sport? Grilování. Jak vybrat správný zahradní grilKrásné letní počasí vyloženě láká k venkovním aktivitám - venku můžete relaxovat, sportovat, pracovat... A v neposlední řadě také vařit a jíst! Vůně kouře a grilovaného masa prostě k létu patří stejně jako sluneční brýle a odpoledne u vody. Jaký gril si ale vybrat?

Na trhu je spousta typů grilů, zvažte proto, kde a jak často budete grilovat, a kolik peněz jste za něj ochotni utratit. Snad vám tento přehled rozhodování usnadní.

Zahradní krby


Zahradní krby jsou většinou nejnákladnější variantou. Nikam je nepřevezete, váží mnohokrát i víc než tunu a náklady se mohou vyšplhat na několik desítek tisíc korun. Můžete si však vybrat nebo navrhnout gril, který bude přesně zapadat do vaší zahrady jak designově, tak velikostí. Mnohé z nich jsou vybaveny i udírnou a dalšími přednostmi.

Gril na dřevěné uhlí


Grily na dřevěné uhlí jsou jedním z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších typů, a to i díky ceně, která začíná na několika stokorunách za základní typ. Olej z grilovaného jídla ale odkapává na uhlí a dává vzniknout karcinogenním polycyklickým uhlovodíkům, takže nejde o úplně nejzdravější variantu. Tomuto nežádoucímu jevu se dá částečně zabránit zabalením grilovaného jídla do alobalu, případně grilováním na aluminiových grilovacích miskách. Anebo prostě grilu tento malý zdravotní neduh odpustíte.

Vodní gril


Vodní gril je jakýmsi vylepšením klasického grilu na dřevěné uhlí. Mezi uhlíky a roštem je vodní sloupec, do kterého stéká odkapávající tuk. Pára z vody ohřívá maso ze všech stran, takže maso není třeba otáčet, ani se nespálí, přitom ale získá správnou vůni, kterou každý labužník ocení.

Plynový gril


Elektrické a plynové grily jsou z tohoto hlediska zdravější, ale maso z nich nikdy nebude mít tu správnou „kouřovou" vůni, jako když se griluje nad uhlím. K plynovému grilu musíte mít pořád k dispozici propanbutanovou bombu, takže časté přenášení nepřipadá v úvahu. Dá se u něj ale - stejně jako u elektrického grilu - snadno regulovat teplota. Jídlo je grilováno na lávových kamenech, případně na litinové ploše, které jsou porézní a unikající tuk zachycují, po čase se tedy musí vyměnit.

Elektrický gril


Elektrický gril je vhodný, pokud máte k dispozici omezený prostor, na kterém budete grilovat, například balkon (nebo dokonce pokud žádným venkovním prostorem ani nedisponujete, elektrické grily můžete použít i doma). Musíte počítat i s tím, že v dosahu potřebujete elektrickou zásuvku, případně se vybavit prodlužovacím kabelem.

Jednorázové grily


Jednorázové grily s dřevěným uhlím seženete v letní sezoně téměř v každém supermarketu. Vydrží hořet až hodinu a po použití je jednoduše celé vyhodíte. Pokud negrilujete často nebo chcete vyrazit s jídlem někam ven, jsou ideální. Pamatujte ale, že grilovat je na veřejných místech zakázáno - v Praze jsou zřízena pikniková místa (jejich aktuální seznam najdete na webu Zelená Praha), kde si však jídlo bez obav ugrilovat můžete, jen si doneste raději vlastní dřevo, protože nadšenci před vámi mohli veškeré připravené spotřebovat.

Ať už si vyberete gril jakýkoli, stane se na léto určitě stejně nezbytným jako opalovací krém.


Anna Březinová


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Stydlinka Registrovaný | 2012-09-25 11:35:18
Já mám nejradši gril na dřevěné uhlí, přijde mi, že je z něj maso nejvíc ovoněné. Zkoušeli jsme i plynový gril, je to dobrá alternativa pro třeba horší počasí, zapálí se hned, ale klasické uhlí je prostě uhlí.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.