Autobazary - jak koupit auto a nenechat se napálit

28.4.2010 | autor:

Autobazary - jak koupit auto a nenechat se napálit
Koupě ojetého automobilu s sebou vždy nese spoustu důležitých rozhodnutí. Zatímco o částce většinou máme představu velice jasnou, o typu auta už přemýšlíme trochu déle. V tomto směru tak nejčastěji dáme na radu prodejce. Jak moc ale můžeme věřit slovu prodejce v autobazaru, kde se může stát, že nám nabídne auto nekvalitní, nebo dokonce kradené? Jak poznat, zda je autobazar důvěryhodný? A na co si dát pozor?
 

S ojetými auty se dá velice výhodně kšeftovat. Právě autobazary jsou rájem pro podvodníky, kteří například koupí auto v cizině, opraví ho a posléze prodají za desetkrát vyšší cenu. Narazit můžete také na auto bourané, nebo dokonce kradené. Prokáže-li se později, že auto bylo kradené, přijdete jak o něj, tak o peníze. Původ auta je však těžké poznat, což je hlavní důvod, proč dát před výběrem auta přednost výběru samotného autobazaru. Mějte na paměti, že ačkoli krize mnoho autobazarů položila, nabídka stále převyšuje poptávku. Pokud se vám nebude líbit třeba jen přístup prodejce, jděte jinam.


Kupní smlouva 

Základem pro sepsání smlouvy by měl být občanský zákoník. Je-li ve smlouvě uveden obchodní zákoník, dočkáte se menší ochrany spotřebitele. Autobazary obvykle nabízejí na všechny prodeje stejné smlouvy, nebojte se však trvat na přidání některých dodatků nebo naopak jejich odstranění. Výhodnější pro vás také je, pokud je prodávajícím autobazar. V případě, že je pouze zprostředkovatelem, může se stát, že když nastanou problémy, původního majitele již nedohledáte. Přesně by měly také být vymezeny podmínky reklamace, abyste například neplatili za dobu, kdy je auto v opravě.

Fyzický stav automobilu

Naprostá většina spotřebitelů jsou laici, čehož prodejci aut využívají. Největší důraz kladou na naleštěnou karoserii, pod kterou se ale může skrývat úplný vrak. Proto je nejlepší vzít si s sebou známého automechanika nebo znalce aut. Ten si pak od prodejce vyžádá potřebné doklady a informace a porovná je se skutečným stavem vozidla. Bourané auto lze odhalit díky mírným rozdílům na laku, přetočený tachometr zase prozradí prošoupané čalounění nebo sešlapaný pedál plynu.

Certifikáty o kontrole 

Každý autobazar by měl provádět kontroly stavu vozidla. Některé z nich vydávají i vlastní certifikáty zaručující kvalitu. Ty samozřejmě ale nejsou vždy naprosto spolehlivé. Nejhodnověrnější jsou automobily prověřené třetí osobou. Značku kvality může získat automobil, jehož technický stav je naprosto v pořádku, má jasný původ a cena odpovídá kvalitě. Auta takto prověřená naleznete v databázích na internetu, stačí zadat do vyhledávače „značka kvality“ nebo „vyzkoušené automobily“. V některých autobazarech si můžete takovou zkoušku sami vyžádat, očekávejte ale, že za ní nejspíš zaplatíte několik tisíc korun.

Na závěr je třeba říci, že i koupě ojetého automobilu může být výhodná. Takový pečlivě vybraný automobil je zaručenou investicí. 


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Alena Veselá Neregistrovaný | 2010-09-07 16:41:37
Když si člověk kupuje auto v solidním bazaru, tak už spousta těchto věcí tam je samozřejmá. U ojetiny ani není tak důležitý, jaký auto se kupuje, jako kde se kupuje.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.