Boloňa - nejen univerzitní město

5.5.2009 | autor:

Boloňa - nejen univerzitní město

Když se řekne „Boloňa“, naprostá většina z vás si určitě vybaví středověkou univerzitu, která si získala věhlas po celém světě a která dodnes kraluje mezi svými novějšími kolegyněmi. Labužníkům zase vyvstanou na mysli oblíbené boloňské špagety. Věděli jste ale, že Bologna není jen proslaveným univerzitním městem? Skýtá totiž další místa hodná návštěvy!

Kraj Emilia Romagna

Historická Boloňa je hlavním střediskem italského kraje Emilia Romagna, jenž se rozkládá v samotném srdci střední Itálie. Ze severní strany je oblast ohraničena řekou Pád a na jihu Apeninským pohořím. Ke kraji Emilia Romagna patří východní pobřeží Itálie, oblast Jaderského moře, která je jednou z nejvyhledávanějších v rámci celé země. Turisticky lákavé na této oblasti jsou nejen mořské břehy, písčité pláže a středomořské podnebí, nýbrž také jedinečné kulturní památky pocházející již z dob antického Říma. Patrný je také vliv Keltů, Etrusků a Byzantinců. Čím je ještě tento region vyhlášený? Hádáte správně – podmanivou kuchyní! Právě zde mají své kořeny takové gastronomické lahůdky jako parmazán, parmská šunka nebo výtečné lehké víno Lambrusco.

Nejstarší univerzita

Boloňa byla již od dávných dob považována za důležitý dopravní uzel a centrum obchodu. Ve středověku byla její budoucí sláva zpečtetěna založením první univerzity (roku 1088), jejíž význam byl po minulá staletí nesmírný. Z hlediska vzdělanosti a odkazu budoucím generacím je Boloňská univerzita upřednostňována například před Sorbonou či Paříží.

Jednalo se totiž o studentskou univerzitu – jinými slovy studenti zde platili za to, aby dostaly nejlepší informace a vzdělání. Učitelé tedy učili to, co studenti požadovali (na rozdíl od Paříže, kde se vyučovalo to, co považovali za relevantní profesoři). Důležité tak nebylo odkud jste, ale co opravdu umíte. Boloňa se tak stala jedinou středověkou univerizou, kde nezáleželo na náboženství, původu a pohlaví, ale jen a pouze na vzdělání. Za hlubokého středověku s nástrahami inkvizice se tak stala Boloňa jediným místem, kam přicházeli arabové, židé a dokonce ženy! Význam univerzity jako centra vzdělanosti, umění, politiky a osvěty byl tudíž nedozírný. Studovali zde takoví velikáni jako například Dante, Petrarca, Mikuláš Koperník nebo Thomas Beckett.

Těžký život středověkého studenta

Pro zajímavost nutno podotknout, že výuka nepobíhala tak, jak jsou na ní zvyklí dnešní studenti. Po několik prvních století po založení dokonce neměla univerzita žádné učebny, žáci se tudíž scházeli v parcích, na veřejných prostranstvích nebo v kostelech a diskutovali o probírané látce. Na příkaz papeže byly od patnáctého století konečně vystavěny budovy, a to zejména proto, aby mohla církev studenty i profesory lépe kontrolovat. V každé učebně tak existovalo tajné okénko, ze kterého příslušníci inkvizice bedlivě sledovali výuku a v případě, že něco kolidovalo s tehdejšími náboženskými dogmaty, mnichové tvrdě zakročili.

Nejnáročnější bylo vyučování na lékařské fakultě, kde probíhala výuka jen v zimních měsících. Proč? Technika tehdy nebyla natolik vyspělá, aby bylo možno uchovávat části těla určené k pitvě zmražené, tudíž se musela látka celého roku smrsknout do nekolika měsíců, ve kterých chladnější počasí umožňovalo lepší skladování učebních „pomůcek“. Vyučování tak probíhalo čtyřiadvacet hodin denně (od úsvitu k úsvitu), pouze za světla svíček, bez přestávek, odpočinku, jídla a pití.

Další památky

Boloňa je také proslavena množství krásných kostelů a středověkých paláci v okolí dvou nejvýznamnějších náměstí - Piazza Maggiore a Piazza del Nettuno. Za shlédnutí určitě stojí bazilika San Petronio a fontána se sochou Neptuna stojící na Piazza Maggiore. Odtud  se po Via Rizzoli dostanete k další pamětihodnosti – dvěma nakřivo posazeným věžím (Torre Asinelli a Torre Garisenda). Dominantou města je překrásný oranžový kostel San Luca s majestátní kopulí, který hnízdí na vysokém kopci a odkud je úžasný výhled na panorama celého města. Při návštěvě Boloni nezapomeňte na návštěvu městského parku, benediktínského kláštera v centru města a posezení v některé z romantických restaurací.



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.