Co vidět a zažít v Plzni?

2.7.2014 | autor: Kateřina Mazáková

Co vidět a zažít v Plzni?

V Plzni, městě kultury pro rok 2015, je toho k vidění dost a dost. My, co jsme ze z Plzně, což se mimochodem v Plzni vůbec neříká, jen si to ostatní myslí, o tom víme své. Plzeň je krásné město a mnoho toho nabízí, navštivte ji. :-)

 

Co zajímavého najdete v Plzni?

Západočeské město Plzeň je považováno za české hlavní město piva a za město vysoce průmyslové. Kdo by nevěděl, že zde Škodovka vyrábí své dopravní prostředky a průmyslové stroje a že se zde vaří pivo Prazdroj a Gambrinus. Málokdo ale ví, že se za poslední léta tvář města značně změnila a z průmyslové a nepříliš vzhledné Plzně se stalo město s četnými parky a s mnohým kulturním vyžitím.

Plzeň se dokonce stala evropským hlavním městem kultury pro rok 2015. Právě proto si zde můžete už v těchto měsících a po celý další rok užívat nejrůznější divadla, koncerty a výstavy v opravdu velkém množství a kvalitě. Vypravíte-li se v létě na výlet do Plzně, určitě stojí za to prostudovat si program plzeňských kulturních akcí: http://www.plzen2015.cz/cs/program.  

Historické památky

Kromě toho můžete v Plzni navštívit řadu historických památek a krásných míst, která stojí za vidění. Jedná se zejména o gotický chrám svatého Bartoloměje s nejvyšší věží v Čechách, o Velkou synagogu, která je největší v ČR, o Starou synagogu a židovský hřbitov s památníkem obětem holocaustu.

Památník obětem zla

Krásná a obdivuhodná je Hruškova meditační zahrada nebo také Památník obětem zla. Založil jí Luboš Hruška, politický vězen komunistického režimu, který přetvořil ovocný sad v překrásnou zahradu. Smyslem všeho je trvalá připomínka utrpení, které plodí totalitní režimy. Zasvěcena byla svatému Maxmiliánovi Kolbemu, knězi, který se obětoval za otce od rodiny a šel místo něho na smrt. Tato zahrada je tedy zároveň symbolem naděje v lidské dobro a odvahu. Jsou zde umístěny pozoruhodné sochy akademického sochaře Romana Podrázského, který sochy vytvořil pro Luboše Hrušku a jeho zahradu zcela zdarma. V této zahradě je také mnoho příjemných zákoutí, kde si můžete odpočinout a meditovat.

DinoPark Plzeň

Tenhle tip na výlet je ideální pro rodinné odpoledne s dětmi. Na Lochotíně v Plzni je rozsáhlá a velice přírodně a hezky udělaná ZOO a v její těsné blízkosti je vybudován DinoPark. Už zdálky uslyšíte dinosauří řev a uvnitř areálu uvidíte četné dinosauří modely. Modely jsou zhotoveny v životní velikosti, takže získáte poměrně jasnou představu o tom, jak tato zvířata mohla vypadat. Některé z modelů jsou dokonce v pohybu. Také zde můžete s dětmi shlédnout osmiminutový 3D film o druhohorách a dinosaurech.

Japonská zahrada v Plzni

Zcela jedinečnou japonskou zahradu si můžete prohlédnout v areálu plzeňské zoologické a botanické zahrady. Hlavním bodem zahrady jsou tři veliké kameny představující Buddhu Amidu, který je ztělesním moudrosti a milosrdenství. K těmto kamenům vedou tři řeky, červená, modrá a bílá. Červená jako krev a utrpení současného života, modrá symbolizuje moře a nebe a bílí je cestou do ráje. Navíc mají barvy vyjadřovat japonsko-české přátelství. To a další krásy japonská zahrada nabízí vašim zrakům.

Plzeňské podzemí

Historické sklepy jsou téměř pod každým domem v původním centru města. Složitý systém chodeb dosahuje délky 18 km. Prostory pod zemí se neustále měnily a vznikaly až do 19. století a sloužily jako spižírny, skladiště, ale i jako řemeslné dílny nebo sladovny. Veřejně přístupná část plzeňského podzemí měří cca 750 metrů a prohídka není náročná, není problém na ni s sebou vzít i děti.



Autor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.