Výletování po Jihočeském kraji

14.7.2014 | autor: Kateřina Mazáková

Výletování po Jihočeském kraji

V poslední době vás zásobujeme zajímavými tipy na výlety, protože cestování a výletování k létu zkrátka patří. V tomto článku se dozvíte, jaká krásná místa můžete navštívit v Jihočeském kraji. Je jich dost, kraj je to totiž půvabný a pestrý, a proto čtěte a hurá na výlet! :-)

 

Objevte UNESCEM chráněné Třeboňsko

Třeboňsko je oblast cca o rozloze 700 km2, rozkládá se od Veselí nad Lužnicí až k Českým Velenicím u hranic s Rakouskem. Krajinou Třeboňska protéká řeka Lužnice a celá oblast je plná rybníků, vodních stok a kanálů. Právě vodní plochy, většinou rybníky, tvoří charakter CHKO Třeboňsko a zabírá zhruba 10 procent její rozlohy. V roce 1977 bylo Třeboňsko zařazeno do sítě biosférických rezervací UNESCO.

Za pozornost stojí například unikátní písečný přesyp, který je chráněný jako přírodní rezervace. Je zde světle žlutý, jemný písek, který se při větru čeří a vytváří malé duny. Toto místo se někdy označuje jako jihočeská ,,Sahara“ a nachází se u obce Vlkov, což je asi 4 km od Veselí nad Lužnicí. Z Vlkova se můžete také vydat k soustavě malých rybníků u obce Frahelž. Tyto rybníky zde byly vybudovány v 16. století. Rybníky jsou hned u sebe, jsou rozdělené jen hrázemi a nesou romantické názvy Naděje, Víra, Láska nebo Skutek. Celá oblast stojí za to, protože na každém kroku je krásná jihočeská příroda.

Třeboň

Budete-li se nacházet v Jihočeském kraji, pak určitě nevynechejte návštěvu města Třeboň. Je to krásné město s příjemnou atmosférou a představuje častý cíl cyklistických i turistických výprav. V historickém centru se nachází renesanční zámek z 16. století, kde si můžete mimo jiné prohlédnout expozice, které dokumentují život na zámku v době Rožmberků a Schwarzenberků. Chloubou města je také přilehlá zámecká zahrada, kterou nechal v 17. století zbudovat Petr Vok z Rožmberka.

Příjemná je také procházka kolem Masarykova náměstí s měšťanskými domy s renesančními a barokními štíty a s renesanční radnicí. Odsud to není daleko k rybníku Svět, desátému největšímu českému rybníku. Kolem rybníku vede naučná stezka Cesta kolem Světa, měří 12 km a má 16 zastavení, během kterých se dozvíte zajímavé informace o nejrůznějších přírodních a kulturních hodnotách kraje. Obdobnou stezku zde mají i cyklisté, měří 39 km a má 22 zastavení. Také začíná na hrázi rybníka Svět.

Krokodýlí farma

Přejete-li si zažít něco výjimečného a nestačí-li vám jen procházky jihočeskou přírodou a jihočeskými městy, navštivte krokodýlí farmu. Nachází se v obci Chvalšiny cca 13 km od jihočeského města Český Krumlov, klenotu mezi českými městy. Český Krumlov je od Třeboně vzdálený 54 km.

Na jihočeské krokodýlí farmě v obci Chvalšiny si můžete prohlédnout asi dvě třetiny všech krokodýlích druhů, které na světě existují. Jedná se o pozoruhodná a často nebezpečná zvířata, které vyžadují zvláštní podmínky k životu. Na farmě je pro ně zřízen speciální výběh s kladištěm. Kladiště je prostor, kde je zhruba v půl metrové vrstvě nakupená rašelina, do níž samice klade své vejce.

Na farmě je k vidění krokodýl filipínský, jeden z nejohroženějších druh na světě. Ve volné přírodě žije zhruba posledních 100 kusů a jihočeská farma je jediná v Evropě, kde je tento druh chován. Dále je zde i největší druh na světě, krokodýl mořský, který dorůstá délky až 8 metrů a dožívá se až 120 let. Kromě krokodýlů jsou zde k vidění i aligátoři, kajmani a další zvláštní druhy.

Chvalšiny

Návštěvu krokodýlí farmy můžete spojit i s procházkou po obci Chvalšiny založené ve 13. století. Najdete zde kostel sv. Máří Magdaleny, který patří mezi vrcholná díla pozdní gotiky. Dále si v obci můžete prohlédnout barokní radnici. Zajímavá je návštěva Muzea Schwarzenberského plavebního kanálu s expozicí, která je tomuto dílu věnována.

Další místa v okolí

Máte-li za sebou procházku Třeboňskem a samotnou Třeboní, a pokud už jste navštívili Český Krumlov i krokodýlí farmu a stále je vám to málo, pokračujte s námi dál, v okolí je ještě mnoho věcí k vidění. Navštivte například nedaleké Vyšenské kopce, kterou se nachází severozápadně od Českého Krumlova. Jsou součástí CHKO Blanský les. Zajímavá je zde zejména naučná stezka, která začíná v Českém Krumlově před budovou Správy CHKO Blanský les a měří 2,5 km. 

Z Chvalšin se můžete vydat po červené turistické značce a dorazíte k zámku Červený Dvůr. Je využíván jako psychiatrická léčebna, a proto není veřejnosti přístupný, ale okolí a procházka k zámku stojí za to. Vyzkoušet můžete i ubytování na zámku.

Pokud máte rádi výšlapy, vydejte se na Kleť, nejvyšší bod Blanského lesa. Nachází se v nadmořské výšce 1 084 m. n. m. a můžete se sem dostat i lanovkou z obce Křemže. Z Českého Krumlova vede na Kleť zelená turistická značka. 



Autor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.