Alexandr Solženicyn: Rakovina

27.3.2009 | autor:

Rakovina. Nejen ona zákeřná choroba, ale především komunistický režim. Je jako rakovina. Takové je přirovnání Alexandra Solženicyna, když mluví o ideologii Sověstského svazu se vším, co k ní náleží. Když popisuje její rozšiřování a prorůstání do lidského života, často používá pojmu metastáze jako metafory tohoto pronikání.

Člověk si pak chtě nechtě musí položit otázku, za jakou cenu se dá v tomto světě žít a za jakou už ne? Proč snášet veškéré ty lži, usvědčovat a donášet na své známé, přátele nebo snad i rodinu? Alexandr Solženicyn je vzácným důkazem rovného člověka, který nemusel mlčet ani se hrbit. Raději se nechal zavřít na Sibiř, než aby podvedl své svědomí.

Nepochopitelné Rusko

Kniha ruského (u nás nedoceněného) autora Alexandra Solženicyna vypráví příběh vyhnance Olega Kostoglova, který se přijíždí léčit na taškenskou onkologickou kliniku. Román se odehrává dva roky po Stalinově smrti v době prvních nenápadných změn režimu a seznamuje nás se Sovětským svazem poloviny padesátých let. Ze spousty drobností, které se knihou mihnou jakoby mimochodem, je čtenáři dovoleno udělat si obrázek o takovémto Rusku. O Rusku, kde spousta věcí pro nás naprosto nepředtavitelných, byla běžnou součástí politické mašinérie, jíž sám autor vystihuje slovy Puškina: „Jak hnusný je náš věk! A ve všech jeho pohromách je člověk tyran, zrádce nebo vězeň!“

Na onkologické klinice se setkávají lidé různých osudů, názorů i společenského postavení. Lidé ve straně a oddáni komunistickému režimu s vyhnanci, lidé mladí, staří, rozumní i nerozumní. Společné však mají jedno – každý chce zvítězit nad svou zákeřnou nemocí. Ne každý však svůj boj vyhrává a z lidí se pak stávají chodící trosky čekající na smrt.

Kniha klade důležité otázky ohledně lidského svědomí i nadvlády nad ním. Má vysoký morální kredit, stejně jako jeho autor. A až si nad stránkami knihy řeknete: „Ten to dobře vymyslel, pěkný příběh,“ pak vězte, že Alexandr Solženicyn si tento příběh nevymyslel. Sám jej prožil: od bojů ve druhé světové válce, přes uvěznění v jednom z pracovních táborů až po boj s rakovinou a politickým režimem.



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.