Recenze: Nokia C6-01 - nejslabší symbian?

29.8.2011 | autor: Redakce PŽ

Recenze: Nokia C6-01 - nejslabší symbian?Nokia C6-01 je zatím nejmenší telefon finského výrobce s novou verzí operačního systému symbian. Vyplatí se ho koupit, nebo je jen nezajímavým přístrojem mezi silnějšími konkurenty?

Nokia C6-01 jiná než ostatní telefony

Nokia C6-01 má spíše konzervativní, až nudný design. Hlavním ovládacím prvkem je dotykový displej. Telefon ale mírně vybočuje z řady ostatních dotykových přístrojů, a tak jeho tělo nepřipomíná rozšlápnutou placku, ale spíše pěstní klín. Ve výbavě nechybí funkce pro komunikaci, telefon je i multimediálně zdatný - zvládne natáčet a přehrávat video, muziku, fotit, ale také se připojit k internetu.

Proč koupit telefon Nokia C6-01

Telefon má solidní kovovou konstrukci. Displej kryje skutečné sklo. Zobrazení je díky menší úhlopříčce a slušnému rozlišení dostatečně jemné, podání barev je skvělé také díky použité technologii clear black. Displej je také obstojně čitelný venku za jasného dne. Jako typický zástupce Nokií s operačním systémem nabízí telefon kompromis mezi běžným telefonem a komunikátorem. Není proto problém ho používat jako staré telefony na volání a na psaní smsek, ale je možné ho díky přítomnosti operačního systému používat daleko bohatším způsobem. Symbian umožňuje instalaci programů, které výrazně rozšiřují možnosti přístroje. S telefonem je snadné být připojený k sociálním sítím, číst e-maily, prohlížet internet, podívat se na oblíbený videoklip nebo poslouchat rádio. Umí téměř vše, co zvládnou dnešní nejlepší telefony.

Sympatická je možnost dobíjení na spodní straně. A to jak nabíječkou Nokia s dvoumilimetrovým konektorem, tak i přes micro usb konektor, který není ničím zakrytý. Potěší také dioda na spodní straně, kterou je po instalaci programu možné využít jako indikátor např. zmeškaných hovorů. Zadní kryt umožňuje poměrně snadnou a pohotovou výměnu baterie. Velmi praktická je možnost využít diody
u fotoaparátu jako provizorní svítilnu.

Proč nekoupit telefon Nokia C6-01

Na začátku léta 2011 je telefon Nokia C6-01 technicky srovnatelný se všemi vrcholnými prodávanými modely Nokie - a to je špatně. Finský výrobce se už léta drží strategie, podle které na obdobný technický základ navěší co možná nejvíce různých kabátků. Na trhu se tak setkáváme s mnoha různými modely, které ale mají většinou stejný nebo podobný vnitřek. Oproti světové špičce teď technické parametry nejlepších Nokií zaostávají.

Baterie k telefonu Nokia C6-01

Největším problémem telefonu je bezesporu malá kapacita baterie. Přístroj by si zasloužil baterii dvojnásobnou. Dokonce i baterie 1500 mAh použitá v modelu E52 by výdrž významně prodloužila. Ale použití typu s kapacitou jen 1050 mAh je od výrobce šetření na nepravém místě. Telefon je tím odsouzen do paradoxní situace. Na jednu stranu už nabízí poměrně vysoký výkon pro slušné prohlížení internetu, přehrávání videoklipů nebo pro jakékoli náročné používání, ale na druhou stranu se majitel bude muset krotit, protože se telefon dokáže vybít i za několik málo hodin.

Je to podobné, jako by výrobce do výkonnějšího automobilu namontoval nádrž jen na deset kilometrů jízdy - jedna vlastnost popírá druhou. Uživatel se tak bude muset mírnit a používat telefon v podstatě jen jako běžný levný přístroj bez operačního systému nebo téměř doslova sedět u zdroje s připojenou nabíječkou.

Displej telefonu Nokia C6-01

Displej má sice obstojné rozlišení, které na malé ploše vypadá dobře, ale díky použité specifické technologii jsou při bližším zkoumání na displeji vidět tenké svislé čáry vzdálené od sebe asi milimetr. A to na kvalitě zobrazení nepřidá. Kvůli použití technologie amoled je také obtížné široce regulovat jas displeje a telefon ve tmě nepříjemně září do očí. V době, kdy je standardem u jiných výrobců dotykových telefonů rozlišení displeje 800 x 480 bodů nebo více, má Nokia C6-01 rozlišení 640 x 360 bodů. Hlavním negativem jsou malé rozměry displeje. Kvůli tomu je ovládání dotykem méně pohodlné, než u zařízení s větší úhlopříčkou.

Fotoaparát telefonu Nokia C6-01

Výrobce do telefonu zařadil fotoaparát s rozlišením osm megapixelů, ale to samo o sobě úspěch nezaručuje. Samotný čip i optika nejsou nejkvalitnější, fotoaparátu navíc chybí automatické ostření, které měly už dávno i daleko levnější telefony. Dojem z fotografií je tak (i na poměry mobilních telefonů) rozpačitý. Video zvládne telefon nahrávat v hd rozlišení.

Operační systém telefonu Nokia C6-01

Použitý operační systém symbian je mezi mnoha uživateli stále oblíbený. Nokia ho ale nezvládla dostatečně rychle přizpůsobit přístrojům s dotykovým displejem a ostatní výrobci tak získávají náskok. Nokia navíc nedávno oznámila, že symbian postupně v jejích telefonech nahradí jiný operační systém od firmy Microsoft. Kupovat si telefon se systémem, který je na odpis, tak rázem získává jinou, poněkud trpkou příchuť.

Výkon a paměť telefonu Nokia C6-01

Hardware telefonu neodpovídá současným trendům. Nižší takt procesoru by vzhledem k použití symbianu tolik nevadil. Problémem je technologie výroby, která nezaručuje dostatečně energeticky úsporný chod. Telefon tak zároveň nemá extrémní výkon a současně se poměrně rychle vybíjí baterie. Nokia C6-01 se také nemůže chlubit integrovanou pamětí pro data uživatele. V době, kdy 32 GB nikoho neohromí, má telefon vnitřní paměť o kapacitě 500 MB. Je sice možné vložit paměťovou kartu, ale to už dávno není horká novinka.

Důvod přísné kritiky

Některý spokojený majitel nebo příznivce značky by mohl namítnout, že výše popsané hodnocení telefonu je až moc přísné. A měl by pravdu. Nokia C6-01 je celkově podařený telefon se stabilním systémem. Důvodem přísnosti v hodnocení je orientace na uživatele. Článek vzniknul, aby posloužil potenciálním zákazníkům, ne jako reklama. Je to podobné, jako hodnocení restaurace. Co by byla platná skvělá obsluha, krásné prostředí a příjemná atmosféra, pokud by v kuchyni vařili z nekvalitních surovin a nabízeli by miniaturní porce za vysoké ceny?

Nokia C6-01 je v mnoha ohledech slušný telefon. Existuje ale řada jiných telefonů, které jako celek nabídnou více.

 

Zdeněk Prener (více o něm zde)



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.