Alfons Mucha – výstava v Brně

14.12.2009 | autor:

Alfons Mucha – výstava v BrněAlfons Mucha - LétoAlfons Mucha patřil a stále patří k českým nejuznávanějším umělcům. V zahraničí si jeho tvorby skutečně cení, pojďme i my nyní vzdát hold tomuto českému, či chcete-li moravskému, mistrovi secesního umění. V brněnském Uměleckoprůmyslovém paláci Moravské galerie máte možnost až do 24. ledna zhlédnout výstavu díla Alfonse Muchy od jeho počátků až po ta nejznámější a nejproslavenější díla. Proč tedy nezařadit tuto výstavu na program jako odpočinek ve všem tom vánočním shonu nebo během vánoční dovolené?

Pro všechny milovníky umění (a zvláště toho tuzemského), kteří si ještě nenašli čas navštívit brněnskou výstavu secesního mistra Alfonse Muchy známého především díky krásným dívkám, plakátům a cyklu Slovanská epopej, je tento článek pozvánkou na výstavu. Pro ty, kteří již tuto ojedinělou „muchovskou" výstavu zhlédli, jsou následující řádky připomenutím jejich jistě příjemného zážitku.

Mucha doma i ve světě

Brněnská Moravská galerie uspořádala v nedávné době tuto výstavu děl Alfonse Muchy v Japonsku a Maďarsku, kde se shledala s velkým úspěchem. Po tomto úspěšném světovém putování tak konečně Mucha dorazil i sem, a my tak máme možnost zhlédnout stěžejní díla tohoto ivančického rodáka.

Ucelená výstava díla Alfonse Muchy představuje přibližně sto stěžejních děl reprezentujících celý průřez Muchovou tvorbou. Návštěvníci uvidí slavné i méně známé plakáty, kresby, pastely a akvarely, doplněné o fotografie a přípravné studie k Muchovým dekorativním zakázkám. K vidění jsou i notoricky známá plakátová díla jako několikeré variace na čtyři roční období, květiny a drahokamy.

Alfons Mucha - otec secese

Muchova výstava však není v Brně poprvé. Vůbec první se totiž uskutečnila ještě za umělcova života v roce 1936, na další si Brňané museli počkat více než čtyřicet let. Věděli jste, že Alfons Mucha patří spolu s Julesem Chéretem a Henrim de Toulouse-Lautrecem k zakladatelům secesního uměleckého plakátu? Navíc byl Mucha významným propagátorem uměleckého stylu Art nouveau, neboli secese, nazývaného ve spojitosti s jeho pařížskou tvorbou dokonce výmluvným „le style Mucha". Proto neváhejte a navštivte výstavu děl tohoto secesního umělce co nejdříve. Možná si ji totiž budete chtít ještě zopakovat.

Vstupné: 100/50 Kč, rodinné 220 Kč, skupinové 30 Kč/os.



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.