Dětský pláč

30.9.2009 | autor:

Dětský pláč

Máte-li doma miminko, jistě víte, jaké rezonance dokáže dětský pláč vyvolat. Mimochodem, křičení miminka patří k jedněm z nejsilnějších a nejostřejších zvuků, které můžete zaslechnout. Jen pro informaci: má mezi osmdesáti a pětaosmdesáti decibely. Pokud vás zajímá více informací o tom, proč váš drahoušek pláče a jak dlouho mu tato fáze vydrží, určitě čtěte dál.

Délka dětského pláče

Miminko se začíná hlásit o své místo na světě již okolo druhého týdne věku, během osmého až desátého týdne však křik zesiluje a k zoufalství maminek a tatínků ustává až koncem třetího, popřípadě začátkem čtvrtého měsíce. Příčinou pomalého ustání křiku je dozrávání mozkových buněk a lepší vzájemná komunikace.

Čerstvá miminka podle průzkumů pláčou jednu až tři hodiny denně, ovšem délka se liší individuálně podle konkrétního dítěte. Závistivě hledíte na kamarádku, která si nemůže svého potomka vynachválit a vypráví, jak je klidný a hodný, zatímco vaše ratolest vydává z hrdla takové zvuky, až se otřásají okenní tabulky? Pravděpodobně s tím nic nenaděláte, můžete se však uklidňovat tím, že toto období relativně brzy přejde. Navíc asi čtvrtina dětí pláče podle průzkumů opravdu hodně a polovina velmi často.

Malé sovy

Několikaměsíční miminka pláčou tedy velmi individuálně, a to i co se denní doby breku týče. Připadá vám jako naschvál, že během dne váš brouček spokojeně spí, zatímco v noci procvičuje plíce rovnou po několik hodin? Bohužel takhle to bývá. Hodně novorozenců si snadno promění noc za den a začne vyžadovat svůj denní příjem jídla právě v nočních hodinách. Dalším důvodem nočního pláče může být nepohodlí. U dětí starších než zmíněné čtyři měsíce se bude jednat spíše o způsob manipulace s rodiči. Dalším oblíbeným časem miminek je podvečerní hodina.

Všechno zlé je k něčemu dobré?

Je normální, že svého potomka za záchvaty křiku často proklínáte. Zároveň si bohužel musíte uvědomit, že stejně normální je u novorozenců častý pláč. Záchvaty své ratolesti můžete svým způsobem ovlivnit, když se na něj naučíte reagovat a lépe ho pochopíte. Na druhou stranu se smiřte s tím, že dětský pláč je znamením dobrého fyzického a psychického stavu dítěte. V horkých chvilkách se můžete navíc utěšovat tím, že miminka, která hodně brečí, bývají obecně aktivnější, čilejší a komunikativnější i v pozdějších letech



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.