Maminka a podnikatelka – jde to dohromady?

9.9.2011 | autor: Redakce PŽ

Maminka a podnikatelka – jde to dohromady?V současné době stále přibývá maminek, které se pustí do podnikání či práce ještě dříve, než jejich děti začnou chodit do školy nebo školky. Dokonce se pro ně začalo uchycovat i jméno: „maminkatelka". Když jsou děti již větší a chodí do školy, většinou není tak velký problém skloubit práci a péči o děti, protože na práci mají ženy více času. Proč ale mnohé maminky začínají s prací ještě dříve? A skutečně lze obojí dělat naráz a ještě k tomu dobře?

Protože sama mezi takové maminky patřím a s jinými ženami, které se rozhodly pro obojí, si povídám, mám o tom nějakou představu. Některým maminkám prostě zátěž starání se jen o děti a domácnost nestačí, potřebují se rozvíjet ještě jinak. Svoje děti milují a mateřství by za žádnou práci na světě nevyměnily, ale dát si „mateřskou pauzu" v tom, že nemohou realizovat svoje nápady nebo se podřídí časté rutině při péči o malé děti, pro ně prostě není možné. Respektive možné by to bylo, ale pocit narůstající nespokojenosti se jim těžko popírá. A není v tom pak dobře ani jim, ani dětem a partnerovi.

S počítačem k vlastní realizaci

Mnoho takových maminek se tak snaží najít si takovou práci či koníčka, které by se s péčí o děti daly skloubit, protože pro mnohé z nich není uspokojivým řešením dát děti na celodenní péči chůvě či babičce. S dětmi se dá celkem přijatelné skloubit profese, ke které je zapotřebí jen počítač. Maminky tak mohou doma například (byť často jen po večerech) překládat do cizích jazyků, dělat účetnictví nebo grafické práce. Stále více rozšířené jsou možnosti mít vlastní internetový obchod, který se dá také řídit z domova. Leckteré maminky se nechají inspirovat právě svými dětmi a začnou prodávat či vynalézat dětské zboží, které jim samotným chybí nebo ho na českém trhu nejsou schopné sehnat. A tak ho začnou samy dovážet.

Další oblastí, ve které se maminky často realizují, jsou mateřská centra a dětské kluby či hřiště, které zakládají v místě bydliště, protože jim tam chybí a nikdo jiný nemá motivaci se o tyto důležité věci starat.

Maminka a podnikatelka tedy jistě jde dohromady, pokud po tom žena touží. Být podnikatelkou s malými dětmi má sice své výhody, ale také nevýhody a pasti, do kterých se dá spadnout. Pojďme se tedy podívat na to, jaké.

Výhody a přednosti podnikání na mateřské dovolené

Ženy mohou realizovat svoje nápady, což je pro ně důležité, jsou užitečné, mají ze sebe dobrý pocit, což se kladně promítá do vztahu s dětmi i partnerem. Mohou se tímto způsobem vyhnout frustraci, která může po 3-5 letech na rodičovské "dovolené" vzniknout. (Znovu ovšem podotýkám, že tato frustrace vzniká z rutiny a nemožnosti rozvíjet se i s dospělými spolupracovníky, protože je žena od rána do večera jen s dětmi, byť mateřství ji také naplňuje a rozvíjí.)

Když ženám skončí mateřská či rodičovská dovolená, nemají problém s navázáním práce, protože často pokračují v již rozjetém vlaku. Je dobré si uvědomit, že většina z nás má různé sny a cíle, kterých bychom chtěli v životě dosáhnout, a když si je budeme odpírat „ve jménu dětí", můžeme začít strádat (ženy stejně jako muži). Může to začít nenápadně, den pod dni nám něco chybí (i když si namlouváme, že by přece nemělo, když máme partnera, děti, kde bydlet...).

Pokud máte i při péči o děti nějakého koníčka či částečnou práci, výhodou je, že stále rostete, učíte se něco nového, což vás nabíjí a máte chuť do života. Výhodou je určitě i to, že leckdy do rodinného rozpočtu ženy přispívají důležitou částkou peněz.

Nevýhody a pasti podnikání na mateřské dovolené

Přece jen skloubit péči o malé děti a k tomu částečně pracovat z domova, nebo dokonce rozjet podnikání, je poměrně náročné. Například podnikání vyžaduje velké nasazení, aby člověk na trhu uspěl, aby docílil toho, že vložené úsilí přinese výsledky v dohledné době.

Bez podpory partnerů, babiček, prima kamarádek či aspoň občasných paní na hlídání nebo paní na úklid se to neobejde a jednou z pastí je, že se žena snaží zvládnout vše sama. Jenže dokazovat si vlastní schopnosti v tom, že se žena snaží 100% i nadále zvládnout zároveň péči o děti (aby měly pořád teplé jídlo, perfektně vyžehlené oblečení, spoustu výletů...), uklizený byt, mít navařeno, pečovat o domov i o svůj vzhled a k tomu se ještě dále vzdělávat a pracovat - to je úkol nemožný a rozhodně pocit pohody nepřináší. A bohužel tato snaha může vést i k tomu, že začnou doma problémy mezi partnery, nakonec i s dětmi, z vyčerpání sil se mohou přidat zdravotní potíže apod., což je pak opravdu velká škoda.

Z mé zkušenosti je dobré nesnažit se dokázat vše sama, ale naopak využít vlastní schopnosti k tomu, abychom si vytvořili takovou síť vztahů, která nás může v našem rozvoji podpořit. Pokud to jde, nechat si klidně pohlídat děti od babiček či paní na hlídání (a netrvat na tom, že se mají o děti starat stejně jako maminka). Nebo si vypomoci navzájem s kamarádkami. Pokud je to pro ženu žádoucí, ať si klidně zaplatí z vydělaných peněz paní na úklid. Pomohou i moderní přístroje, jako je myčka nebo sušička, či přenosné mininotebooky s připojením k internetu kdekoliv.

Nezapomínejte na partnera

Důležité je co nejvíce o všem komunikovat s partnerem, pro kterého v dnešní - bohužel stále převládající patriarchální společnosti - nemusí být vždy jednoduché mít vedle sebe ženu samostatnou, hýřící nápady a schopnou navíc třeba ještě vydělat nějaké peníze. Navíc muži, kteří mají v „období mateřské" často zodpovědnost uživit celou rodinu, to také nemají jednoduché, jak vše skloubit se svými vlastními koníčky a potřebami.

Je důležité nezapomenout při tom všem na to, že vztahy s nejbližšími jsou moc cenné a křehké a mají přednost, protože práce se dá nahradit či dohnat téměř vždy, ale nahromaděné problémy ve vztazích pak mohou nepříznivě ovlivnit celý chod rodiny na dlouhou dobu. Maminky, nepropadněte tedy případně iluzi o své důležitosti v práci natolik, abyste se dostaly do shonu a stresu! Právě to vám totiž škodí nejvíce. A nejen vám, také všem okolo.

Nesnažte se kopírovat sousedy!

Závěrem bych ráda napsala, že si každá rodina potřebuje najít a vytvořit svůj vlastní model funkční rodiny, ve které je všem dobře. Někomu vyhovuje klasické rozdělení „žena na mateřské - muž živí rodinu", jinde se střídají nebo se žena s podporou partnera snaží vše skloubit ještě s dalšími činnostmi. Důležité je podle mě nepodlehnout tomu, „jak to mají u sousedů", nesrovnávat se s druhými, ale hledat svoje vlastní, na míru ušité řešení. Některé ženy, které třeba před mateřstvím hodně pracovaly, si naopak rády dají pauzu a věnují se jen dětem, jiné to mají jinak.

Dejme si tedy všichni příležitost hledat vlastní uspokojivé řešení, abychom nerezignovali na svoje přání a sny!


Eva Slejšková (více o ní zde)


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.