Rozjezd vlastního podnikání v novém roce

16.2.2018 | autor: Redakce PŽ

Nový rok s sebou přináší nejen nové plány, naděje, očekávání i cíle. Mnozí si dávají různá předsevzetí. Pro někoho může znamenat zásadní krok k pracovní změně. Jednou z nich je zahájení podnikání. Proč je dobrou volbou zřízení firemního účtu? Kde získat potřebný finanční kapitál?

Podnikání – jedná se o soustavnou činnost, která je prováděna podnikající osobou na vlastní zodpovědnost. Účelem je dosažení určitého zisku. Smysl samostatně výdělečné činnosti spočívá v tom, že právnická či fyzická osoba rozhoduje na základě svého uvážení o tom, jakým způsobem bude provoz podnikání financován, na základě jaké právní formy a s kým bude navázána případně spolupráce.

Stejně tak ohledně výroby či vytváření produktů nebo nabídky služeb. A rovněž i toho, jakého zisku bude dosaženo.

Živnostenský list aneb kdy je nezbytný

Před zahájením samostatně výdělečné činnosti (neboli podnikáním) je třeba si vyřídit živnostenské oprávnění. Jsou profese, kde není potřebný živnostenský list. Jedná se především o hudebníky, spisovatele či autory článků. Dále do této skupiny patří lékaři, daňoví poradci a znalci.

Důležité je si ověřit, jestli je váš záměr v rámci podnikatelské činnosti živností volnou, či vázanou. Od toho se odvíjí další náležitosti a podmínky pro získání živnostenského listu. Veškeré informace jsou dostupné na internetu nebo se lze osobně informovat na příslušném úřadu.

V dnešní době je vyřízení živnostenského listu záležitostí chvíle. Není třeba se obávat, že budete muset čekat až měsíc na získání živnostenského listu, jako tomu bylo kdysi.

Podstatný je podnikatelský záměr

Prioritou a zásadním krokem je představa ohledně vašeho podnikání, reálné myšlenky a nápad. Vše je třeba mít náležitě promyšleno. Stejně tak i co se týče ideální formy podnikání. Od myšlenky přejděte k provedení, tj. sepsání.

Je třeba mít na paměti, že každé podnikání je jistým rizikem. Také zde platí, že začátky nebývají snadné. Není však třeba se obávat, pokud váš podnikatelský záměr neboli plán bude detailně proveden.

Ideální variantou je zřízení firemního účtu

I když se to může zdát při zahájení podnikatelské činnosti jako nepodstatný fakt, zejména v začátcích s nižšími finančními obraty, věřte, že zřízení firemního účtu od prvopočátku vašeho podnikání náležitě oceníte. Nejen při podávání daňového přiznání a následných kontrolách z různých úřadů a institucí.

Podnikatelský účet vám usnadní veškerou dokumentaci v rámci jednotlivých transakcí. Jaké náležitosti jsou potřeba k podání žádosti a vyřízení firemního účtu? V případě fyzické osoby předložení dokladů ohledně totožnosti, tj. občanský průkaz, řidičský průkaz apod. Rovněž i doklad opravňující k podnikání, což je většinou již výše uvedený živnostenský list.

Před výběrem vše důkladně promyslete

Firemní neboli podnikatelský účet je nabízen jednotlivými bankovními institucemi i u nás v České republice. K dispozici jsou i specifické účty pro svobodná povolání, mezi která náleží architekti, advokáti apod., nebo přímo pro konkrétní profesi.

Předem si rozmyslete, jakým způsobem budete firemní účet užívat. Každý začínající podnikatel by měl mít v tomto směru zcela jasné představy. Než si vyberete konkrétní banku, je důležité se seznámit s nabídkou, kterou jednotlivé bankovní instituce nabízí. Nejlepší přehled získáte prostřednictvím internetových stránek daného subjektu či osobní návštěvou.

Jiné požadavky a potřeby bude mít podnikatel, který bude ukládat svou tržbu v hotovosti na firemní účet, neboť tak bude potřebovat pobočky a bankomaty v blízkosti. Naopak při obchodování se zahraničními partnery bude pro podnikatele důležité, jaké jsou transakční poplatky. Mezi bankami jsou znatelné rozdíly.

Výhody firemního účtu

Jestliže stále váháte, věřte, že firemní účet má především kladné stránky. Zásadní je maximální přehled o financích, a tím také velmi snadná prokazatelnost. Stejně tak je potenciálně snazší získání podnikatelského úvěru. Výhodou jsou i daňové úspory.

Díky konkurenci už nejen velké banky poskytují firemní účet zdarma, tj. bez poplatků jak za vedení, tak zároveň i za běžně provedené transakce a služby. A to vše bez jakýchkoliv podmínek ohledně minimálního objemu v rámci obratů či potřebného nebo stanoveného počtu uskutečněných transakcí.

Který je ten pravý? aneb jak vybrat správný firemní účet

Je třeba zvážit, jestli budete ke svému podnikání firemní účet využívat denně, nebo jen pro občasné platby. Rovněž jestli budete potřebovat ke své podnikatelské činnosti firemní účet vedený ve více měnách, resp. zda budete potřebovat často platit do ciziny. Jde o to, že tím lze ušetřit i za případné další poplatky. Dále jestli budete často potřebovat výběr hotovosti z bankomatu.

Některé bankovní instituce v rámci firemního účtu poskytují zdarma výběr i z bankomatů jiné finanční společnosti. Také zvažte, zda budete při podnikání uskutečňovat zahraniční cesty a vybírat peníze i v jiné zemi.

Tipy na on-line zdroje pro podnikatele: 
- sledujte videa a články na Mladém podnikateli
- stránky ipodnikatel a podnikatel.cz
- pokud chcete zakládat e-shop, pak jsou skvělým zdrojem stránky Shoptet.cz, případně mujprvnieshop
- připojte se také k podnikatelským skupinám na Facebooku


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.