Sportem ku zdraví?

26.4.2009 | autor:

Sportem ku zdraví?Názory, že sport je neoddělitelnou složkou zdravého a aktivního životního stylu, se na nás valí ze všech stran. Bez sportu si mnoho z nás nedokáže svůj život ani představit, a je to jenom dobře. Přesto není všechno zlato, co se třpytí. U sportu totiž platí, že byste měli provozovat jen ty druhy, které jsou vhodné vzhledem k vašemu fyzickému stavu a hlavně byste neměli nic hnát do krajností. Ono nakonec mnoho sportu může vést ke zraněním a deformacím. Jak se tedy při výběru vhodného sportu řídit a kterým druhům cvičení byste se měli vyhnout, pokud máte zdravotní obtíže?

Chraňte svoje klouby

Ochrana kloubů je velmi důležitá, koneckonců máte je jen jedny a musí vám sloužit po celý život. U jedinců s nadváhou (nebo dokonce obézních) dochází k nadměrnému zatěžování zejména kolenních a stehenních kloubů. Představte si, že tělo musí každodenně navíc nosit deset a více sáčků mouky a uznáte, že tohle mu asi moc neprospívá. Jste-li tedy již v pásmu obezity, neměli byste se pouštět do sportů, které jednostranně zatěžují zejména kolenní klouby. Pro začátek zvolte chůzi, plavání nebo aqua aerobik. Časem přejděte k rotopedu nebo projížďkám na kole, pomalým formám cvičení nebo cvičení v posilovně pod dohledem trenéra. Běh, tenis, spinning, aerobik, bojové sporty a jiné formy cvičení, které zatěžují klouby, byste měli nechat několik měsíců počkat. Přidat je do svého cvičebního repertoáru můžete až když získáte kondici a shodíte pár kilo – teprve pak nebudete nadměrně zatěžovat klouby.

Při problémech přidávejte jen zvolna

Totéž platí pro osoby, které se již s bolestmi kloubů potýkají nebo jsou po rekonvalescenci. Zde obecně platí, že nejvíce relevantní pro vás bude rada od praktického doktora. Domluvte se s ním, které sporty jsou pro vás v současnosti vhodné a jak se dostat znovu do kondice. Například na rehabilitačním cvičení vás naučí jednoduché cviky, jak problematickou oblast posílit a poskytnou rady, jak postupovat ve zlepšení. Obecně platí ale to, co již bylo popsáno výše. Zpočátku dejte vale náročným sportům, při kterých dochází k přílišnému zatěžování kloubů. Prudké doskoky stejně jako rychlé změny směru a zatížení vašim kolenům příliš neprospějí. Tenis, squash, běh, volejbal, aerobik, kick box a bosu byste měli odložit na vhodnější dobu a zkuste se věnovat jednoduchému posilování postižené oblasti, plavání, nordic walkingu nebo jízdě na rotopedu.

Když bolí záda

Při bolestech zad a krční páteře jistě oceníte zejména sportovně relaxační a protahovací cvičení typu jógy, pilates, balantes nebo kalanetiky. Také cílené posilování břišních, ramenních a zádových svalů může pomoci zpevnit svalový korzet a ulevit vám od bolesti. Pro specializované cvičení se však vyplatí vyhledat odborníka (instruktora fitness), který vám sestaví cviky na míru. Sami byste si totiž mohli ublížit.

Poslouchejte své tělo

Zde se také vyplatí řídit se signály, které k vám vaše tělo vysílá. Pokud vás při té a té aktivitě nepříjemně táhne v ramenou, bolí vás kolena či záda nebo máte pocit, že cítíte přílišné otřesy v kotnících, vynecháte pro příště tuto aktivitu ze svého repertoáru a zkuste přejít naopak na nějaký druh cvičení, který vám v „léčení“ neduhů pomůže. 



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Alisa Neregistrovaný | 2009-10-26 10:03:10
Bikram joga ,))
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.