Taiči - bojové umění pro fyzickou i duševní harmonii

18.11.2011 | autor: Redakce PŽ

Taiči - bojové umění pro fyzickou i duševní harmoniiTaiči je původně prastaré čínské bojové umění, které je dnes využíváno miliony lidí po celém světě pro zlepšení své fyzické kondice, upevnění zdraví či prodloužení věku a v neposlední řadě také k harmonizaci těla a duše. Čím si nenáročné cvičení taiči vydobylo na světě mezi sporty tak silnou pozici?


Prospějte svému tělu, cvičte taiči


Když nám na vysoké nabídli v rámci výuky kurzy taiči, neváhala jsem dlouho a přihlásila se na ně. O tomhle bojovém umění jsem předtím už něco málo slyšela, ale stejně skoro celá moje představa o něm vyplývala z filmových scén, kde ho často cvičí bohatí lidé někde v přírodě, aby si odpočali od stresu v práci. „Když ho cvičí v tolika filmech, tak na něm asi něco bude ne?", řekla jsem si a do kurzu se ze zvědavosti zapsala.

Hned na první lekci nám bylo objasněno, že taiči je sice bojové umění, ale my ho budeme cvičit, abychom si zlepšili svou fyzickou kondici těla a k technikám zápasů se prý během půlročního kurzu nedostaneme. Přišlo mi to zvláštní. Čím si můžeme kondici zlepšit, když je taiči sport, ve kterém se podle mě dosud známých informací dělají snad nejpomalejší pohyby, co znám?

Zjistili jsme, že musíme dávat důkladný pozor na správné dýchání do břicha, takže jsme tréninku, jak správně dýchat, vždycky věnovali podstatnou část lekce a byli jsme na důkladnost často upozorňováni i při cvičení sestavy. I přestože mi cvičení přišlo docela uvolňující, nepocítila jsem sama na sobě žádné výrazné změny, až do jednoho dne.

Přišla jsem na kurz a měla jsem tou dobou už dva dny zablokovaná záda. Bolel mě skoro každý pohyb, ale jelikož by pro mě byl problém zameškat tuhle hodinu, už kvůli získání zápočtu, prostě jsem tam šla. A přišlo překvapení. Nejen, že mě v průběhu kurzu taiči v zádech přestalo bolet, ale bolest zmizela úplně. Takže i z vlastní zkušenosti můžu říci, že na cvičení taiči vážně něco bude.


Pár tipů k samotnému cvičení taiči


Jak už jsme si pověděli, v dnešní době se taiči provádí především pro celkovou harmonizaci těla, uvolnění stresu a zlepšení fyzické kondice. Při cvičení taiči se klade důraz na snížený postoj těla, tedy trochu pokrčená kolena, zatažené břicho a zadeček - zajišťující těžiště v pase a důležitá jsou také uvolněná ramena. Důraz se klade i na rovná záda, správné dýchání a žádné cviky se nesmějí uspěchat, pohyby by měly být harmonické a plynulé.

V taiči se cvičí několik druhů sestav, každá je různě dlouhá a obsahuje rozdílné pozice a postoje. Alespoň ze začátku je důležité provádět postoj pod dohledem cvičitele, protože špatným postojem můžeme svému tělu také ublížit. Ačkoli cvičení taiči vypadá zprvu jednoduše, každý, kdo ho chce cvičit naplno, po čase zjišťuje, že dovést správnou techniku cvičení k dokonalosti stojí spousty hodin práce a opravdového úsilí. Nicméně to přesto neznamená, že se taiči nemůžeme věnovat pro zábavu, a prospět tak svému tělu.


Původ taiči


„Tchaj-ťi-čchuan", „Tchaj-ťi", „Tai-chi", „Taiji" i „Taiči". Všechny tyto názvy v sobě skrývají ten samý význam, to samé umění taiči. Původně vzniklo v Číně a odtud se pak postupně rozšířilo do celého světa. Jeho původ je úzce spjat s taoismem. Kdy se přesně datuje vznik taiči je docela těžké určit, protože různé zdroje uvádějí zcela odlišné informace a i ty se nedají zcela historicky prokázat. Sama jsem se z dostupných zdrojů dozvěděla zhruba o pěti různých teoriích vzniku taiči.

Dnes jsou obecně uznávány tři hlavní školy taiči: Čchen, Wu a Jang. Přesto se ale v reálném světě setkáváme s mnoha různými odnožemi a vedlejšími školami. Každá z nich má trochu odlišný styl a způsob cvičení. Je to prý způsobeno i tím, že každý člověk cvičící taiči cvičí s malými odlišnostmi. Údajně není možné najít dva studenty, kteří by provedli jeden cvik úplně identicky, každý do něj vkládá část sebe sama. A tak v různých čínských rodinách učili své děti taiči trochu odlišně než jejich učitelé. A právě díky tomu prý vzniklo mnoho různých stylů taiči.

Květa Marvanová
Foto: topnews.net.nz



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: -1
Vložil: kotok Neregistrovaný | 2011-12-01 18:28:41
trochu kamasutra s tema pozicema ne? ;-D
Hodnocení: 0
Vložil: Mikona Neregistrovaný | 2011-11-28 13:34:09
Tak to moje oblíbená pozice je jeřáb roztahující křídla. Neuvěřitelně uvolňující!
Hodnocení: 0
Vložil: Milan Neregistrovaný | 2011-11-23 11:27:51
Jo, davni mistri to umeli! Taitchi je asi nejlepsi vec co znam...
Hodnocení: 0
Vložil: Susankaa Neregistrovaný | 2011-11-20 23:07:34
V okoli rican nevim, bohuzel:-( Taici se ale cvici vsude, vsak se podivej na net. Ja pridavam tip pro Brno - chodila jsem do telocvicny na vlhke a byla jsem spokojena...
Hodnocení: 0
Vložil: frantisek kuldan Neregistrovaný | 2011-11-20 22:36:32
nevite nekdo kde by se dalo taichi cvicit v okoli rican?
Hodnocení: 0
Vložil: Jiřinqa Neregistrovaný | 2011-11-18 13:58:04
Jako mladší jsem taiči cvičila a bavilo mě to strašně moc. ani vlastně nevim, proč jsem ptak přestala, asi zase začnu. Nejvíc mě bavila nějaká figura co se jmenovala nějak "pohlazení hřívy koně" nebo tak něco, už fakt nevím, ale tohle si z toho pamatuju njvíc. Teda krom převlíkání na chodbě místo v šatně. Alůe to už je trochu o něčem jiným:-))))))
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.