Jedli jste někdy ibišek? Co je to okra a jak s ní naložit v kuchyni

11.8.2011 | autor: Redakce PŽ

Jedli jste někdy ibišek? Co je to okra a jak s ní naložit v kuchyniJedlý ibišek je známý také pod jménem gumbo, v Indii jako bindi a na Středním východě a v Egyptě mu říkají bamia a v Africe, odkud pochází, kingombo. U nás se s ním setkáte pod jménem okra. Okra jako Opravdová Kulinářská Radost, Ano!

Nejprve několik suchých dat a historie: Jedlý ibišek z čeledi slézovitých je teplomilná rostlina příbuzná s bavlníkem a pochází z afrického kontinentu či z Indie. Známá byla již ve 2. tisíciletí v Egyptě, kde patrně divoce rostla podél břehů Nilu, než ji staří Egypťané zhruba ve 12. století před Kristem zkultivovali.

Z nilských břehů na americké stoly


V průběhu času se okra rozšířila na africký sever a dále do Středozemí, na Balkán a do Indie. V polovině 17. století se dostala na americký kontinent. V osmnáctém a devatenáctém století byla okra součástí stravy otroků na plantážích amerického jihu. Během války Severu proti Jihu, kdy byly problémy se zásobováním, pak semena okry sloužila coby náhražka kávy.

Já jsem okru objevila teprve nedávno a ty, kteří ji ještě neznají a rádi si zpestří jídelníček něčím novým, „neojedeným", chci na tuhle nakyslou, křupavou zeleninu upozornit. 

Zelené tobolky a inspirace orientální kuchyní


Z okry se konzumuje zelený nedozrálý lusk. Lusk (tobolka) má podlouhlý špičatý tvar a skrývá mnoho jedlých semínek. Velmi mladé tobolky se mohou pojídat čerstvé, lze je vařit a smažit. Konzervují se sušením, zmrazením nebo nakládáním do různých nálevů. Ibišek je charakteristickou surovinou hlavně v indické a turecké kuchyni. Plody se vaří v polévce, dušené se podávají jako přílohy k masu nebo zapékají se sýrem. Před smažením je potřeba odříznout špičky a stonky a povařit tobolky v osolené vodě asi 10 minut. Necháme je pečlivě okapat a před smažením dobře osušíme. Smažíme dokřupava. Abychom předešli převaření a zeslizovatění tobolek, přidáme trochu citronové šťávy.

„Slizovatost" okry ale můžete i využít - slouží totiž jako zahušťovadlo do pokrmů gulášového typu, do kari a do hustých polévek. Přidává se v těchto případech později, v druhé fázi vaření.

 

Tipy na přípravu okry


Když zapátráte na internetu, hravě najdete „ten váš" recept s okrou. Nebudu tedy laskavého čtenáře vyčerpávat podrobnými rozpisy, ale spíš nastíním možnosti inspirace. 

Sabji je indická dušená zelenina, základem může být lilek, brambory, zelí, růžičková kapusta - a s orkou nemůžete šlápnout vedle. Zelenina se osmaží, následně podusí. Kouzlo spočívá v použitém poření - chilli, zázvoru, kurkumě, dá se přidat i garam masala.

Okru také můžete přidat do jednoduché rajčatové omáčky - tobolky okry očistěte a doměkka osmažte na oleji s trochou nasekané cibule a česneku. Přidejte nakládaná krájená rajčata, citronovou šťávu a nasekanou petrželku a vše povařte, dokud okra nezměkne.

Pokud nejste zrovna expert a nadšený inovátor, určitě hravě zvládnete alespoň osmahnout maso nakrájené na nudličky a pak na to vyklopit a prohřát okru v rajčatové omáčce z plechovky. S těstovinami či kuskusem chutná rozhodně lépe než pořád ty špagety s kečupem...

 

Kde se dá okra koupit


V Praze seženete okru určitě v pákistánských potravinách - konzervovaná (větší plechovka za cenu menší než malá plechovka v prodejnách zdravé výživy), také se dá na okru narazit v Tescu, při troše štěstí v Makru. Úspěšní byste zcela jistě měli být v prodejně arabských a orientálních specialit Farah (v Myslíkově ulici). Za nákupem čerstvé okry se vydejte do tržnice SAPA.

Pokud vás okra vzala za srdce, tedy za chuťové buňky, vězte, že se dá i pěstovat doma, stačit by měl slunný balkon - a pěstitelské nadšení. Rostliny okry jsou trochu mohutnější, tak vás možná na čas z toho balkonu vystěhují...


Hana Kačerová (více o ní zde)
Foto:Crone and Bear It

Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.