Rukola: královna salátů

28.4.2009 | autor:

Rukola: královna salátů

Hledáte oživení jídelníčku? Snažíte se dbát na zdravou stravu, ale už vás nudí variace na téma „salát třikrát jinak“? Chtěli byste vašemu stereotypnímu jídelníčku dodat šmrnc a středomořský ráz? A slyšeli jste už o bylince jménem rukola?

Více než obyčejný salát

Jste-li fanoušky zeleniny a salátů, potažmo středomořské kuchyně, jistě vám pojem „rukola“ není neznámý. Jedná se o bylinku z čeledi brukvovitých, která se vyznačuje specifickou ostrou chutí. Zejména to ji odlišuje od různých salátů, ke kterým je ve většině případů nutno přidat mnoho ingrediencí, které dodají jídlu konečnou chuť. Rukola potěší vaše chuťové buňky mnohem výrazněji a dodá šmrnc i chuťově nevýrazným jídlům.

Odkud přišla do našich kuchyní?

Původní název této zdravé bylinky je „rucola“, z čehož jednoznačně vyplývá, že se do našich končin dostala z jihu, respektive z Apeninského poloostrova. Domovinou rukoly je Itálie, nezastupitelné místo si však dokázala vybudovat také v jídlech pocházejících z řecké a francouzské kuchyně. Její charakteristická štiplavá chuť odedávna zdobí pizzy a jiné pokrmy středomořské kuchyně. A jak vlastně rukola vypadá? Připomíná trošku podlouhlé listy pampelišky a u nás jí můžete sehnat především v supermarketech. Její cena je ovšem vyšší než v jižanských zemích, kde se pěstuje ve velkém. Pokud vám ovšem charakteristická chuť rukoly zachutná, nezoufejte – můžete si ji totiž celoročně pěstovat i sami doma!

Rukola pro zdraví

Rukola nejenže výborně chutná, ale je i zdraví prospěšná. Konzumací této bylinky zásobujeme tělo zejména vitamínem C a beta karotenem. Má také pozitivní vliv na čistotu krve a jater, posiluje imunitu a pomáhá zahánět únavu.

Pro inspiraci…

Skvělé, říkáte si, ale jak rukolu použít konkrétně? Pro začátek zkuste ozvláštnit touto zdravou bylinkou saláty. Co takhle salát z rukoly, plátků grapefruitu, řeckého sýra (feta nebo balkán) a černých oliv? Nebo vyzkoušejte klasický „řecký salát“, ovšem místo salátu přidejte rukolu. Výborná je také s nakrájenou mozzarellou, kousky šunky a rajčaty (popřípadě jinou zeleninou, dle chuti.) Rukolu můžete bez váhání přidávat také k těstovinám, na pizzu nebo jako oblohu ke steaku. A co takhle vyzkoušet originální plněnou bagetu s kousky kuřecího masa, horčicí, zeleninou a rukolou? Skvěle se vyjímá také v pomazánkách. Zkuste jí například nasekat a přidat k bylinkovému máslu nebo smíchat s lučinou a česnekem. Vzniklou pochoutkou pak můžete zdobit plátky bagety nebo briošky. Bylinka se používá také jako ingredience do polévek, například do brokolicové nebo pórkové. 



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.