K zubaři bez bolesti. Vrtačkám odzvonilo, revoluci přináší ošetření zubního kazu ozónem!

13.5.2011 | autor: Redakce PŽ

K zubaři bez bolesti. Vrtačkám odzvonilo, revoluci přináší ošetření zubního kazu ozónem!Dovedete si představit, že u zubního lékaře neuslyšíte nepříjemný bzučivý zvuk zubní vrtačky, který u mnohých vyvolává přímo záchvaty paniky, ale jen tiché pípání? A že když vám bude lékař ošetřovat kaz, vůbec to neucítíte? Že je to váš sen, hudba budoucnosti, ale realita je jiná, a to krutá? Mýlíte se. Ono to totiž jde: s ozónem!

Jak jistě sami víte z chemie, ozón je plyn podobný kyslíku. Sestává ze tří atomů kyslíku namísto dvou. Má charakteristický zápach, který všichni dobře známe například při bouřce. Při vdechování v silné koncentraci je zdraví škodlivý. Po několika hodinách se ale rozpadá zpět na kyslík a okysličuje tkáně, rozkládá a detoxikuje pachy a bělí. Ozonová vrstva brání průniku UV záření na Zemi. Ozón se také nachází v těle teplokrevných živočichů, kde je produkován v bílých krvinkách a uvolňován do krve a tkání, čímž pomáhá při likvidaci choroboplodných zárodků. Proč ho tedy nevyužít i ve stomatologii?

Využítí ozónu v různých odvětvích lidské činnosti


Už od roku 1916 existují zprávy o léčení ran a hematomů vojáků za pomoci ozónu. Počátkem roku 1948 však terapie ozónem upadla takměř do zapomenutí. A to z toho důvodu, že se nedařilo najít systém, který je při aplikaci neškodný. Nyní se ozón používá ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu při sterilizaci vody, potravin. Zabraňuje totiž růstu plísní a kvasinek. V medicíně se potom ozón používá při traumatech, popáleninách, angíně pectoris, leukémii, v porodnictví. Využití najde také při desinfekci a čištění vody - je totiž 3500x účinnější než chlór!

Teď ovšem k diagnostice a léčbě zubních kazů. Zejména diagnostika se zdá být každodenní rutinní záležitostí a výsledky se zdají byt uspokojivé. Pokud se však podívám svými brýlemi zkušeností a detailně na složitou stavbu zubu, vím, kolika směry se může kaz šířit, a také vím, že objevit každý kaz je složité. Zejména v počátečních stádiích.

Kaz v hloubi zubu totiž také může začít pod neporušenou sklovinnou vrstvou. Vyhledávání kazu pouhým okem je tedy vysoce subjektivní. To znamená, že určení počínajícího kazu na sklovině a zvolení strategie jeho léčby se zdá být poměrně jednoduché, ale realita je jiná. Tvar zubu z horní části může být silně rozbrázděný - tomu říkáme fisura. Ta je buď ve tvaru V, nebo U, anebo vypadá jako ampulka, v níž se usazuje vše, co se v ústní dutině nachází, a nelze ji vyčistit kartáčkem. Vyšetření prvního typu bývá jednodušší než u druhého typu fisury.

Proto si pomáháme laserem k vyhledávání kazů. Po očištění povrchu zubu pískováním se převede měření laserem a určí se hloubka kazu na základě naměřené číselné hodnoty. Toto měření se provádí vždy i při kontrole léčby. Kromě klasické fisurální detekční sondy obsahuje i sondu, která s velkou přesností umožňuje detekovat skryté kazy i v mezizubních prostorách.

Jak funguje ošetření zubního kazu ozónem?


A tady na řadu přichází ozón. Silikonová čepička - tedy žádný vrtáček - těsně přilehne k zubu a až po dosažení vakua začne přístroj produkovat ozón. Při porušení vakua se produkce ozonu zastaví a začne se znovu až po opětovném dosažení vakua. Po aplikaci přístroj promění ozon opět na vzduch.

Ozon proniká do hloubky pravděpodobně v závislosti na délce působení - čím je kariézní defekt hlubší, tím delší bude aplikace. Aplikuje se po dobu 10-60 sekund v jeden den na stejný zub. A k tomu tiše pípá... Tradiční léčba zubního kazu znamená vlastně "amputaci" zubní substance a umístění výplňovým materiálu, který je dlouhodobým obvazem, který bude nutný dříve či později vyměnit. I cenově je příjemnější léčba kazu ozónem. Je levnější než ošetření kazu výplní. Cena je 600 Kč.

Při léčbě ozonem - na rozdíl od vrtání - se zubní substance zachová. Přesto je jeho použití ve stomatologii širší - používá se nejen při ošetření povrchových kazů, ale i při léčbě kazu krčku, kazu kořene, při ošetření citlivých krčků. Léčí se jím i afty a herpesy na měkkých tkáních, kazy - s preparací menšího rozsahu než při klasické léčbě, při klasické nebo mikroinvazívní preparaci, při ošetření zubních kanálků a při prevenci vzniku kazů - u pečetění zubů u dětí. Ozon tedy používáme jako bezbolestné ošetření bez destruktivních účinků na zubní tkáň a bez anestezie!

Co se děje se zubním kazem po terapii ozónem?


Ozón je určen pro všechny věkové kategorie a nemá žádné vedlejší účinky. Dá se říci, že čím lepší přístup ozónu do postižené oblasti, tím kratší je čas ošetření. Hloubka, ve které ozón působí, je asi 3mm v rozmezí 40 sek. Po aplikaci ozónu se na postiženou oblast dává ustalovač PH. Pacient poté dostane "Sadu pro pacienta", což je zubní pasta, sprej a ústní voda. Účinek ozónu vydrží po 2-3 měsíce v kombinaci s touto sadou pro pacienta. Ta obsahuje zinek, vápník a fluorid a podporuje remineralizační proces zubních tkání. Používá se 6 týdnů po aplikaci. Zjednodušeně lze říci, že měkká hmota, tj. kaz, zase opětovně ztvrdne.

Neinvazivní léčba kazivé léze - to býval sen nás zubních lékařů a pacientů s mnoha přívlastky: neproveditelný, nerealizovatelný! Pro mě jako pro stomatologa je důležité, že kaz můžu vyléčit, aniž bych ho odstraňovala.
Při ošetření kariézní léze, ošetření kořenového kanálku, i při ošetření v procesu hojení měkkých tkání mohou být právě bakterie a viry příčinou neúspěchu nebo komplikací a účinky ozónu jsou podpůrným faktorem pro zdar léčby. Revolučním se stal právě způsob jeho aplikace - nejen ozon jako prostředek, ale forma jeho aplikace. Přístroj se jmenuje Healozón a při použití je zcela bezpečný. Ozon můžu aplikovat bez ohledu na věk a celkový zdravotní stav pacienta.

Je to příjemná léčba, ale pamatujte, že při léčbě kazů funguje pouze ve spojení s dobrou hygienou dutiny ústní.


Jitka Kovářová
(více o ní zde)
Foto: doma.nova.cz


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Lucik Neregistrovaný | 2011-05-23 22:09:47
Zajímalo by mne zdali vyléčí jakékoli kazy. Nebo pouze určité, někde jsem četla, že nevyléčí vše. Mám hodně kazů. Hlavně na pravé straně dole na stoličkách. Jsou viditelné, proto teďka hledám zubaře. Můj starý zubař mě již nechce vzít. Dlouho jsem tam nebyla. :-( Zvažuju tuhle léčbu, ale vím že budu muset stejně podstoupit i to vrtání. Nechci to uspěchat, když existuje i něco jiného.
Hodnocení: 0
Vložil: sheepdog Registrovaný | 2011-05-13 15:27:33
No páni, tomu rikam dobrá zpráva! Ja teda kazy nastesti moc nemivam, ale trpim, kdyz sedim v cekarne as lysim ten PRIIISERNY zvuk a predstavuju si jak mi taky nejaky kaz najde .-(
Hodnocení: 0
Vložil: bimbo Neregistrovaný | 2011-05-13 13:22:04
Ha! Tak to hnedka zkusím!!! Příštý týden jdu na vrtání kazu a zeptám se zubařky, jestli to teda používá.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.