Úžeh versus úpal

1.8.2009 | autor:

Úžeh versus úpal

Letní měsíce jsou plné nástrah, zejména co se týče zdraví. Ostré letní sluneční záření může napáchat mnoho škod, alergií a spáleninami počínaje, úžehem či dokonce úpalem konče. Aby sluníčko bylo váš kamarád a ne nepřítel, je třeba dodržovat několik základních rad. A co dělat, když vás nepříjemnosti přece jen potkají?

Pobyt u moře skrývá nástrahy

Pokud jste se letos vydali zase k moři, dávejte na sebe pozor. Úžeh a úpal se mohou dostavit jako přímé následky nadměrného slunění. Je to jednoduché. Vydáte-li se k mořským břehům na týden, přeci nebudete sedět na hotelovém pokoji, kdepak! Hezky si užijete sluníčka a plážové pohody dosyta. Odpolední siesta? To vám nic neříká, nejradši trávíte na písčitých dunách celý den. Chcete přece, aby vám doma všichni snědou pokožku záviděli. Pitný režim? Není problém, zachrání vás zmrzlina od nedalekého stánku, ledová tříšť nebo ovoce. Pokrývku hlavy jste zavrhli, neopálí se vám tak souměrně celý obličej. Zní vám to povědomě? Pak vězte, že si zaděláváte na skutečně nepříjemné problémy. Po pár dnech (dokonce i po jednom jediném dni!) vystavování organismu takovým podmínkám se mohou dostavit bolesti hlavy, závratě a zvracení, zrychlené dýchaní a další příznaky. Následkem úžehu či úpalu může dokonce postižený upadnout do bezvědomí nebo trpět křečemi.

Co pro sebe můžete udělat?

Výše zmíněné příznaky opravdu nevěstí nic dobrého, pojďme se tedy podívat, jak se před úpalem a úžehem chránit. Základem je pokrývka hlavy (úžeh totiž vzniká v důsledku přímého podráždění mozkových blan slunečním zářením), pravidelné vlhčení vlasů (pomůže ochladit hlavu), pravidelné ochlazování celého těla (je-li vám na dece teplo, skočte do vln!) a samozřejmě dostatek tekutin. Ostrému polednímu slunci byste se měli vyhýbat pro vlastní dobro.

První pomoc

Setkáte-li se i přes prevenci v létě s úpalem či úžehem, mějte na paměti několik základních zásad. Postiženou osobu nevystavujete dalšímu slunění, naopak ji držte ve stínu. Sluneční záření by stav ještě zhoršilo. Důležité je pravidelné ochlazování, a to zejména hlavy. Postižená osoba by měla ležet spíše než sedět, při úpalu se doporučuje zvednout končetiny, při úžehu naopak hlavu. Dbejte na průběžný přísun tekutin, nejlépe čisté vody. Tekutiny podáváme po menších dávkách, ale častěji. V případě potřeby vyhledáme lékaře. 



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.