Jak vyzrát na prokrastinaci?

21.7.2017 | autor: Redakce PŽ

Co je to prokrastinace? Zjednodušeně řečeno, je to tendence odkládat povinnosti na pozdější dobu. Je to opak produktivity, záměrné vyhýbání se povinnostem. Z psychologického hlediska je to propast mezi úmyslem a skutkem. Každý z nás si už jistě někdy řekl: „Nechám to na zítra“. Někdy nacházíme, spoustu výmluv, proč danou věc odložit, jindy se nemůžeme soustředit a snadno nás zlákají různá rozptýlení. Určitá míra prokrastinace je podle odborníků normální, někdy může být dokonce i prospěšná. Pokud například cítíme, že si danou věc potřebujeme více promyslet, nebo naše myšlenky musejí dozrát, odklad takového úkolu může mít pozitivní dopad na kvalitu výsledné práce.

Problém ovšem nastává tehdy, odkládáme-li záměrně své povinnosti často, ztratili jsme jakoukoliv motivaci, nebo se nám dlouhodobě nedaří dokončovat naší práci. V takovém případě může prokrastinacemít negativní dopad na náš život. Snižuje naši produktivitu, spolehlivost, ovlivňuje naši psychiku a sebevědomí. Kvůli prokrastinaci můžeme ztratit zaměstnání, nedokončit školu, přijít o jedinečné životní příležitosti.

5 tipů, jak se zbavit prokrastinace

Pokud si myslíte, že své povinnosti nadměrně odkládáte, nebo se tento problém týká někoho z vašeho okolí, případně se chcete tohoto zlozvyku vyvarovat, přečtěte si pár níže uvedených doporučení.

1.   Rozkryjte důvody

Nejdříve ze všeho je nutné zjistit, proč své povinnosti odkládáte. Mezi nejčastější důvody prokrastinace patří například strach z neúspěchu nebo jiné strachy, špatné plánování nebo time management, přílišné rozptýlení, ztráta motivace, syndrom vyhoření, špatné psychické rozpoložení a podobně. Jakmile zjistíte pravé důvody své prokrastinace, budete moci snadněji najít řešení.

2.   Vyvarujte se rozptýlení

Je dobře známo, že chytré telefony, internet a sociální sítě jsou žrouty času a zdroji našeho rozptýlení. Stejně tak nás mohou rozrušovat naše neuspokojené fyziologické potřeby jako je hlad, žízeň nebo únava. Předejděte těmto potencionálním příčinám prokrastinace, odložte elektroniku, ukojte svůj hlad a dopřejte si dostatek kvalitního spánku.

3.   Motivujte se

Předejděte ztrátě motivace tím, že se budete vědomě motivovat. Pro někoho může být motivací malá odměna, jinému stačí dobrý pocit z kvalitně odvedené práce. Připomínejte si, proč danou věc děláte, co je cílem vašeho úsilí. Představujte si, jak se budete cítit, až práci dokončíte, budete sami se sebou spokojeni, získáte vysokoškolský titul nebo nové dovednosti a podobně.

4.   Plánujte a postupujte v krocích

Některé úkoly odrazují svou zdánlivou složitostí, obtížností nebo časovou náročností. Reálné naplánování jednotlivých fází práce, stanovení dílčích cílů a termínů tuto složitost snížují. Nastavte si jednotlivé dílčí kroky a se úkol se stane zvládnutelným. Splněním jednotlivých částí se krok po kroku snadněji dostanete ke konečnému cíli.

5.   Nepřeceňujte se

Nikdo není dokonalý a den má jen 24 hodin. Nesnažte se všechno vměstnat do jediného dne, vezměte v potaz své možnosti a situaci. Systematická dílčí práce přináší výsledky snadněji než usilovná dřina v časovém stresu. Důležité je včas začít, stanovit si reálné cíle a soustavně postupovat kupředu.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.