Kvalita spánku a jeho vliv na zdraví

3.11.2021 | autor: Redakce PŽ

Kvalita spánku a jeho vliv na zdraví

Jakou roli hraje spánek v našem životě? Může mít změna našich spánkových návyků vliv na naše zdraví? Tyto otázky začaly v nedávné době poměrně rezonovat společností. Do velké míry na tom má zásluhy kniha Matthewa Walkera „Proč spíme?“. Tak samozřejmé věci jako je spánek se najednou začalo věnovat mnohem více pozornosti. Jako mávnutím kouzelného proutku se kvalitní spánek stal odpovědí na velké množství zdravotních komplikací. A co tedy kvalitní spánek vlastně obnáší?

Podívejme se na to vědecky…

Spánek jako takový totiž není stabilním dějem. Během času, kdy spíme, se v našem těle vystřídá řada různých spánkových fází. Fáze, kdy se dostaneme ze stavu bdělosti do fáze spánku, trvá v průměru zhruba třicet minut. Následně se v těle začínají dít procesy, které můžeme označit jako

  1. non REM 
  2. REM 

Tyto fáze se neustále cyklicky střídají a během noci by měly proběhnout v pěti cyklech. Do fáze non REM se spící dostane čtyřikrát a do fáze REM pouze jednou během jednoho cyklu. Každá z těchto fází má rovněž svá přesná specifika a dá se tak stručně charakterizovat, co se v jednotlivých částech odehrává. Ještě, než plně upadneme do hlubokého spánku nastává první fáze non REM. Během této doby můžeme zaznamenat pocit jako bychom se propadali do hlubin. A také, že vlastně ano. Ve druhé a třetí fázi se totiž náš spánek významně prohlubuje a zároveň se utlumuje naše mozková činnost. Následuje poslední fáze non REM, kdy už opravdu hluboce spíme a náš dech a tep se zpomaluje. Čtyři fáze non REM jsou vzápětí vystřídány REM. To je také ten čas, kdy se nám zdají sny. Pokud se řadíme ke skupině lidí, jejichž spánek není na sny bohatý, pravděpodobně spíme nekvalitně v této fázi.

Přínosy kvalitního spánku

Pokud během noci proběhnou všechny zmíněné fáze, s největší pravděpodobností se ráno vzbudíme svěží a odpočatí. Nejenom, že tak den zahájíme v dobré náladě, naše zdraví se rovněž raduje. Kvalitní spánek má totiž velmi pozitivní vliv hned na několik oblastí našeho života.

Paměť jako slon

Že má mozek půlnoc? Ne tak docela. Během doby, kdy spíme, totiž dochází k upevňování a urovnávání vzpomínek. Rovněž se procvičují dovednosti, které jsme měli možnost se naučit v bdělém stavu. 

Zlepšení pozornosti

Nedostatek spánku u dětí může vést k poruše pozornosti a hyperaktivitě – ADHD. U dětí se na rozdíl od dospělých neprojevuje spánková deprivace ospalostí, ale naopak zvýšenou hyperaktivitou.

Stále ve formě!

Dieta není jediným klíčem k dobré tělesné kondici. Kromě úpravy jídelníčku a dostatku fyzické aktivity, hraje důležitou roli právě i kvalitní spánek. Během spánku se totiž uvolňují hormony, jejichž přítomnost má pozitivní vliv na metabolismus.

Spánkoví záškodníci

Naopak nedostatek kvalitního spaní může mít za následek nesčetné množství zdravotních komplikací. Proto je třeba se vyvarovat faktorům, které se na jeho nedostatku podílejí. Jedná se například o:

  • pití alkoholu a kofeinových nápojů,
  • těžká jídla před spaním,
  • dívání se do monitoru,
  • kouření.

Většina z výše uvedeného je však velice snadno řešitelná. Holt si odpustíme nějakou tu skleničku vína, před spaním se nenacpeme řízkem a čtení e-mailů můžeme vyměnit za dobrou knížku. Ani užívání tabákových výrobků už nemusí být takové tabu. Klasické produkty můžeme nahradit například dnes populárními zařízeními na zahřívání tabáku, které produkují méně škodlivých látek. V České republice tak můžete najít například Pulze, který kromě menšího množství škodlivých látek rovněž:

  • Neobtěžuje okolí velkým množstvím dýmu.
  • Nezapáchá.
  • Nezanechává stopy na zubech.

Pulze se tak může stát alternativou, díky které nepřijdete o svůj oblíbený prožitek a zároveň se ráno nebudete budit rozlámaní. A za kvalitní spánek vám vaše tělo rozhodně poděkuje.

Autor:Elena Gotfried




 



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.