Sezónní ovoce pro vaše zdraví

22.8.2009 | autor:

Sezónní ovoce pro vaše zdraví Jsme právě uprostřed sezóny těch nejsladších dobrot, které lze v tuzemských podmínkách vypěstovat. Můžeme se těšit ze šťavnatých plodů malin, ostružin, jahod, borůvek nebo rybízu. Mňam, kdo by odolal? Máme pro vás dobrou zprávu, tyto zdravé pochoutky si vůbec nemusíte odpírat, naopak. Kromě mlsného jazýčku totiž potěší vaši peněženku a hlavně vaše zdraví!

Zdraví nade vše

Tyto „elixíry mládí“ jsou totiž přímo nabité antioxidanty a dalšími tělu prospěšnými látkami a vitamíny. Antioxidanty se starají o lapení volných radikálů v lidském těle. Ty jsou totiž schopny nadělat v organismu pěknou paseku. Proto považuje medicína antioxidanty za skvělé pomocníky v boji proti rakovině a podobným nemocem. Pro nás stačí jednoduché pravidlo: dočteme-li se, že dané ovoce či zelenina obsahuje antioxidanty, je to pro nás pomyslná zelená na semaforu. Jinými slovy, danou pochutinu bychom měli zařazovat do jídelníčku co nejčastěji. A další dobrá zpráva? Tyto bobulovité pochoutky si můžete jednoduše vypěstovat na zahrádce a nebo velmi výhodně koupit na ovocných trzích či v obchodech.

Kuchyně bobule miluje

Z letních plodů můžeme vyrábět různé laskominy. Vynikající je sezónní ovoce do dortů, bábovek a nepečených dezertů. Kdo by neměl rád jahody se šlehačkou, rybíz se salkem, cheese cake s lesním ovocem nebo ostružinovou bublaninu? Toto ovoce ale díky svému potenciálu vybízí k daleko širšímu využití. V horkých letních dnech přijdou určitě vhod chlazené ovocné polévky nebo saláty. Ovoce lze využít do kompotů, džemů a šťáv. Dokonce ho můžete využít k výrobě alkoholu – co říkáte například malinovici?

Maliny

Sladké plody malin vás jistě potěší vysokým obsahem vitaminů A, C a B2. Pyšní se také draslíkem, vápníkem, fosforem a železem, stejně jako bioflavonoidy. Pro svůj obsah „áčka“ se dokonce využívají v alternativní medicíně k léčbě šerosleposti a poruchám zraku. Obsahují také rutin, který pomáhá zpevňovat krevní vlásečnice. Maliny mají taktéž blahodárné účinky na střeva, při léčbě a revmatismu a (díky obsahu železa a mědi) také při chudokrevnosti. Dle receptů našich babiček můžeme také maliny využít jako přírodní lék ke snížení horečky.

Jahody

Toto výtečné ovoce, které je přímo stvořené pro koktejly, obsahuje vysoké procento vitamínu C a je tak ideálním léčebným prostředkem při nachlazení. Najdeme v něm také vitamín A, B a E, stejně jako množství organických kyselin (jmenujme například kyselinu šťavelovou, citrónovou nebo jablečnou). Tyto kyseliny působí jako prevence nádorových chorob a pomáhají při léčbě nemocí srdce. Díky množství dalších minerálních látek (draslík, zinek, hořčík, fluór, bór a tak dále) podporují jahody krevní oběh (zejména v pohlavních orgánech), působí proti vzniku močových a žlučových kamenů. U mužů dokonce zlepšují aktivitu spermií a působí pozitivně na plodnost.

Ostružiny

Ostružiny mají taktéž mnoho důležitých látek. Díky vysoké koncentraci vitamínu C jsou nezbytné pro posilování imunity organismu a k jeho detoxikaci. Karoteny v ostružinách obsažené regenerují sliznice a propůjčují naší pokožce zdravou barvu. Kromě toho najdeme v tomto sladkokyselém ovoci vitamíny skupiny B, fosfor, draslík, železo, hořčík a vápník. Ostružiny ocení lidé nemocní angínou, chřipkou, nachlazením či kašlem. Stejně tak pomůžou při léčbě infekčních onemocnění či zánětu dutin. Blahodárně působí na cévní systém, snižují vysoký tlak a pomáhají s hemeroidy. Využitelné jsou taktéž v prevenci proti křečovým žilám a u mužů v léčbě poruch erekce. Celkově zabraňují stárnutí organismu. Není to dostatečný důvod přimíchat si je do jogurtu?

Rybíz

Zdraví prospěšnými živinami se pyšní pod svou slupkou také rybíz. Kdo z vás si toto nakyslé ovoce zamiloval, neprohloupí. Jen pouhých čtyřicet bobulek rybízu pokryje denní doporučenou dávku vitaminu C. Rutin v bobulích obsažený má zase pozitivní účinky na cévní systém. Zlepšuje průtok krve a pomůže s takovými obtížemi jako jsou otoky končetin, vysoký krevní tlak a hemeroidy. Vitaminy skupiny B potěší vaše nervy, vlasy a pleť. Díky obsahu vitamínu A si rybíz oblíbí vaše oči. „Béčko“ také působí příznivě na tvorbu sliznic a imunitní systém jako celek. Kromě vápníku, železa, hořčíku a draslíku obsahuje rybíz také mangan, třísloviny a pektin. Díky těmto a dalším látkám bude při pravidelné konzumaci rybízu jásat vaše kondice a celkové zdraví.

Borůvky

Borůvky kromě klasického „céčka“ obsahují vysoký podíl karotenů, jenž brojí proti volným radikálům a působí tak jako prevence rakovinotvorného bujení. Vzhledem k železu čistí borůvky krev, díky tříslovině taninu mají diuretické účinky. Pomáhají při průjmech a střevních potížích, odvodňují, snižují hladinu cholesterolu v krvi a působí preventivně proti infekcím. Tanin také podporuje antioxidační účinky borůvek. Tyto sladké plody mimo jiné uklidňují nervy, proto si je dopřávejte zejména při stresu v práci nebo během zkouškového období.



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.