Vegetariánství: pro a proti

1.5.2009 | autor:

Vegetariánství: pro a proti Vegetarináství není jen stravovacím režimem, jedná se o jakousi životní filozofii. Člověk, který se rozhodne nejíst maso (a potažmo živočišné produkty), mívá většinou hlubší důvody než jen redukci váhy nebo nechuť k vepřovému masu. Někomu jde o odlehčení organismu, jiní nesouhlasí se zabíjením živočichů kvůli masnému průmyslu, u jiných jde o důsledek výchovy nebo naopak formu prostestu proti moderní „konzumní“ společnosti. Jaká jsou tedy pro a proti kontroverzního vegetariánství?

Vegetariánství je způsobem stravování, kdy je vyloučena konzumace masa a živočišných výrobků. Existuje množství variant vegetariánství, některé jsou populární, jiné nejsou příliš rozšířené, v zásadě ale můžeme odlišit čtyři druhy:

1) lakto-ovo vegetariánství, při kterém se nejí maso, ale jsou povoleny mléčné výrobky a vejce. Tato forma stravování je jedna z nejrozšířenějších;

2) lakto vegetariánství, které dovoluje z výše zmíněné trojice jen mléčné výrobky. Zakázanými potravinami jsou tedy maso, masné produkty a vejce;

3) ovo vegetariánství, to naopak zase povoluje vejce spolu se zákazem masa a mléčných výrobků;

4) a nejpřísnější formu vegetariánství - takzvané veganství. Vegané nejedí žádné živočišné produkty včetně vajec, mléka, sýrů a někdy také medu.

Zelená pro vegerariánství

Nejčastejším dogmatem zastánců vegetariánství patří argument, že konzumace masa přináší tělu hodně rizik, a to zejména díky množství tuku a složitému procesu trávení. Je pravdou, vysoké množství tuku přispívá k obezitě, civilizačním nemocem, napomáhá k ucpávání cév a je i bohatým zdrojem nezdravého cholesterolu. Ovšem také je pravdou, že normální konzumace zejména bílých druhů masa a ryb naopak lidskému tělu prospívá. Abyste docílili některého z výše uvedených problémů, museli byste se pravděpodobně denně cpát bůčkem a párky.

Červená pro vegetariánství

Na druhou stranu vám mnoho doktorů a odborníků na výživu potvrdí, že konzumace masa je  pro lidský organismus velmi důležitá. Maso je zdrojem plnohodnotných bílkovin a obsahuje esenciální aminokyseliny, které si tělo neumí samo vytvořit. V tomto ohledu nedosahuje rostlinná strava stejné hodnoty. Zároveň se jedná o bohatý zdroj minerálních látek, železa a vitamínů A, D a B.

Ideální řešení pro všechny?

Ideální tedy je zařadit kvalitní maso a mořské ryby do jídelníčku minimálně třikrát týdně. Maso by mělo být samozřejmě čerstvé a libové. Samozřejmě vše záleží na vašich chuťových preferencích a životním postoji.

Ať už jste se pro vegetariánství tedy rozhodli ze zdravotních či etických důvodů, mějte na paměti, že musíte dbát na vyváženou a pestrou stravu s vysokým podílem sójí a sójových výrobků stejně jako mléčných produktů. V opačném případě by vám totiž hrozil nedostatek některých důležitých vitaminů, čímž byste v konečném důsledku tělu spíše ublížili než prospěli. 



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 2
Vložil: kalmar Neregistrovaný | 2013-03-28 20:26:42
mám nápad. co takhle místo psaní o věcech, o kterých toho moc nevím, nepsat nic? místo matení čtenářů polopravdami je raději nechat, aby si sami našli potřebné (úplné) informace. druhá možnost je napsat plnohodnotný článek pojednávající o takto složitém tématu patřičně ze široka. nechci rozebírat, co všechno je v článku špatně, to bych ten pořádnej článek moh rovnou napsat sám
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.