Chyby v ložnici

29.6.2009 | autor:

Chyby v ložniciLožnice je jednou z nejvíce používaných místností v bytě. Člověk v ní stráví celou jednu třetinu života a to není málo. Dlouhá léta se používala jako skladiště, ale v poslední době se konečně začíná ozývat osvěta, která staré zvyky mění.
 
První a nejdůležitější změnou je účel. Ložnice zkrátka slouží jen ke spaní. Proto odsud odstraňte přebytečné skříně, pracoviště, a pokud je to možné i šatní skříň. Tu lze nahradit šatnou nebo alespoň vestavěnou skříní, která bude chytat míň prachu a navíc bude tvořit zvukovou izolaci. Příliš mnoho nábytku v pokoji, těžké dekorativní textilie, koberce a další nepotřebné předměty znamenají také větší množství usazeného prachu. Oblečení, tedy spíše prací prostředky používané k jeho čištění, zase „vypouští“ do prostoru spoustu chemikálií, které nepříznivě působí na náš organismus.
 
Příjemná a relaxační atmosféra v ložnici je naprostým základem. Rozhodně jí nedosáhnete použitím agresivních barev, silného osvětlení nebo pracovními povinnostmi uloženými v koutku. Barevné tóny by měli být spíš jemnější, doplněné živými barvami na povlečení, které můžete podle aktuální nálady snadno vyměnit za jiné. Vše v ložnici musí tvořit harmonický čistý a uklidňující celek.

A co rostliny? Dlouhá léta se tvrdilo, že ty do ložnice nepatří. Všeho moc škodí, ale nějakou tu květinku byste tam přece jenom mít mohli. Mají totiž spoustu vlastností, které zlepšují a zkvalitňují váš spánek. Zvyšují vlhkost a pohlcují plyny, čímž redukují škodlivé chemické látky v prostředí. Takto nepůsobí pouze zelené části, ale také hlína, proto dbejte na to, aby například nezačala plesnivět. Při výběru vhodných rostlin se vyhněte silně aromatickým květinám.

Na závěr nelze nepřipomenout důležitost postele, správné matrace a vhodného polštáře a přikrývky. Náplň z peří je sice nestárnoucí klasikou, alergici o tom však ví své. Moderní syntetické materiály mají podobné vlastnosti a navíc se do nich přidává například aloe vera, které příznivě ovlivňuje naše dýchání.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.