Lampa na čtení

20.11.2009 | autor:

Lampa na čteníŽivot v bytě dovoluje obvykle jen omezené množství činností. Jednou z nich je čtení. Přes všechny negativní prognózy ohledně digitalizace literárního fondu jsou knihy i tištěné časopisy uživateli stále vyhledávány, proto při zařizování bytu nebo domu musíme vždy myslet na to, jakým způsobem osvětlíme prostor pro tuto činnost. Při vybírání lampy ke čtení je hlavním kritériem zdraví člověka, v tomto případě se bezprostředně týká našich očí.

Lampa podle místa


Knihy nebo časopisy čteme v obývacím pokoji, ložnici, dětském pokoji nebo pracovně. Od toho se odvíjejí základní typy lamp. K posteli se hodí decentní lampička se stíněním mnohem více než stolní lampa s funkčním ramenem. Ta má ovšem své nenahraditelné místo v pracovně nebo u stolu v dětském pokoji. Pro obývací pokoj je nejlepší stojací lampa s možností nastavení intenzity osvětlení. Využijete ji jak ke čtení, tak k vytvoření příjemné atmosféry pro klábosení s přáteli nebo ke sledování televize. Naprosto nevhodné jsou zabudované bodovky, které neumožňují regulaci a intenzivně osvětlují jen jedno místo.

Na co si dát při výběru lampy pozor


Každá lampa má své určité technické parametry. Správné soustředění vyžaduje intenzitu osvětlení až tři sta luxů, při delším čtení je lépe zvolit nižší intenzitu sto luxů. Důležitá je také spotřeba energie. V tomto směru naprosto vedou úsporné žárovky. Jsou sice dražší než klasické žárovky, ale o to je větší jejich výkon a nižší spotřeba energie. Jedná se tedy o jistou investici. Zároveň však při výběru lampy nezapomínejte, že v rámci interiéru se jedná pouze o doplňkové svítidlo. Nepožadujte tedy, aby zcela nahradila celkové nasvícení místnosti.

Vzhled celé lampy dokáže v některých případech ovlivnit i její funkci. Nejzářivějším příkladem je stínítko. Toto tradiční řešení „obalu“ lampy je stále velmi praktické, protože osvětluje intenzivně vybraný prostor a na zbytek vrhá příjemné tlumené světlo. Pro čtení jsou jednoznačně vhodnější stínítka jednobarevná světlá. Designéři se na lampách opravdu vyřádili, narazíte na všemožné materiály i neskutečné tvary.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.