Průmyslová a nouzová svítidla pro Vaši bezpečnost

24.11.2015 | autor: Redakce PŽ

Průmyslová a nouzová svítidla pro Vaši bezpečnost

 

Kvalita provedení průmyslových a nouzových světel je důležitější, než u klasických interiérových svítidel. Možná se ptáte proč. Potřebujete přeci, aby všechna Vaše světla splňovala kritéria bezpečnosti a kvality. Jenže třeba u nouzových světel to platí dvojnásobně. Jsou to právě ta světla, která Vás zachrání v případě, že ostatní osvětlení selže.

Odolnost průmyslových svítidel

Hledáte-li světla pro kancelář, technické zázemí domu, průmyslových objektů, skladů, garáží či dílen, pak je pro Vás důležitá kvalita a odolnost průmyslových světel. Výhodou těchto svítidel je především vysoká míra odolnosti vůči prachu, vlhku ale také tryskající vodě. Bytelnější je také provedení krytu světla, aby nedocházelo k manuálnímu poškození.

Všechna tato opatření zvyšující bezpečnost svítidel vycházejí z jednoduchého předpokladu, že světla budou použita v různých podmínkách, které mohou zahrnovat třeba vysokou prašnost, používání otevřeného proudu vody či práci s předměty, které by mohly tato svítidla nenávratně poškodit.

Průmyslová nebo jednoduchá stropní či nástěnná přisazená světlatak disponují všemi bezpečnostními prvky, které zabrání jejich zkratu či poškození. Jsou proto vhodná do všech prostor, ve kterých panují podmínky, které by obyčejná svítidla nemusela zvládnout.

Nouzové osvětlení nejen do interiéru

V případě selhání normálního osvětlení nastupuje na řadu osvětlení nouzové. Jelikož můžou být důvody selhání napájení klasického osvětlení různé, například výpadek napájení ze sítě, porucha na přívodním vedení, působení prvku ochrany nebo třeba poškození rozvodného zařízení, je potřeba napájet nouzová svítidla z nezávislého zdroje.

Interiérová nouzová svítidlapřitom často slouží jako označení únikových cest nebo zajišťuje snadné použití protipožárních a bezpečnostních zařízení v případech největší nouze. Osvětlení však může plnit pouze funkci náhradní, umožňuje tedy pokračovat v běžné činnosti bez významnějšího omezení samotné práce.

Všechna nouzová svítidla se při zajištění potřebné kvality řídí normou pro svítidla pro nouzové osvětlení ČSN EN 60598-2-22. Takové světlo pak musí zajistit, že osvětlení bude poskytnuto automaticky včas po celou potřebnou dobu na předem určeném místě. Musí být přitom aktivováno nejen v případě plného výpadku normálního osvětlení, ale také pokud se jedná o omezenou poruchu, například v koncovém obvodu. Minimální doba svícení nouzového světla pro únikové účely je přitom 1 hodina.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.