Rekonstrukce podkroví

21.8.2009 | autor:

Rekonstrukce podkrovíMáte velký podkrovní prostor a přemýšlíte nad jeho rekonstrukcí? Kdybyste ještě před pár lety někomu řekli, že chcete bydlet na půdě, nejspíš by se vám vysmál. Odvěký příbytek strašidel a sousedovic koček se však v současnosti těší nebývalému zájmu, a co víc, stalo se z něj vyhledávané luxusní bydlení.

 Rekonstrukcemi podkroví se zabývá hned několik specializovaných firem, které za vás vyřídí veškeré úřadování, naplánují práci a dodají materiál. Chcete-li mít jistotu, je lepší se na takovou firmu obrátit. Najdou se však tací, kteří by si půdu rádi přestavěli vlastními silami – nebo alespoň pod vlastní režií. Právě pro vás zde máme několik rad, díky kterým si uděláte představu o tom, co všechno vás čeká.

V první řadě je nutné si rozmyslet, do jaké míry hodláte podkroví rekonstruovat. Ve většině případů se však neobejdete bez stavebního povolení. Dále počítejte s tím, že budete muset pozvat několik odborníků, kteří prověří technický stav střešní konstrukce, inženýrské sítě a tak podobně. Rozhodující bude vyjádření statika. U některých objektů budete muset jednat také s hasičským sborem, hygieniky nebo historiky.

Materiály používané na rekonstrukci podkroví

Vzhledem k členitosti půdního prostoru a také k poloze ve vyšších patrech se při přestavbě nebo úpravě podkroví používají takzvané suché materiály – dřevo a sádrokarton. Dřevo je klasický přírodní materiál se spoustou vlastností, kterých umělé náhražky jen stěží dosahují.  Jeho cena je však stále poměrně vysoká, takže se používá spíš jen u některých součástí interiéru, jako jsou schodiště, zábradlí nebo nábytek. U sádrokartonu je třeba vyzdvihnout jeho variabilitu – lze ho upravit prakticky do každého tvaru, a ekologickou nezávadnost. Navíc je lehký, dá se upravovat jako klasická zeď a reguluje vlhkost vzduchu.

 Dalším specifikem půdního prostoru je nedostatek světla. Tento problém se řeší pomocí střešních oken nebo vikýřů. To, kde okna budou instalována, je nutné naplánovat nejen s ohledem na množství přirozeného osvětlení v podkrovních místnostech, ale také tak, aby mohl čas od času vzniknout průvan. Samotnou otázkou je také zateplení půdy. Správná izolace zabrání úniku tepla v zimně a přehřívání půdního bytu v létě. Vlhkost a velké tepelné spády mohou způsobit pozdější těžko opravitelné problémy, proto jejich předcházení věnujte náležitou pozornost už při výběru materiálu nebo izolace.

A to jste stále ještě ani nezačali… Věřte, že pokud se obrníte trpělivostí, můžete se těšit na kouzelné, pohodlné a útulné bydlení s neopakovatelnou atmosférou.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.