S digestoří proti pachům
Pachy jsou nepříjemným společníkem každého z nás. Některých se zbavujeme snadněji, jiných hůře. Proti těm, které vznikají v kuchyni, pomáhá digestoř. Klasický odsavač par, jak ho známe ze starších interiérů, už dávno nahradil nový moderní a účinnější přístroj.
Kuchyně se v posledních letech těší velkému zájmu výrobců nábytkového vybavení. Ruku v ruce s tím dochází k inovacím a novým designovým řešením i zmíněných digestoří.
Jakou si vybrat?
Při výběru správné digestoře do vaší kuchyně nejvíce rozhoduje velikost a dispoziční řešení místnosti. Od toho se odvíjí i výkon, který se pohybuje od 200 do 800 m3/hod. V těsné blízkosti by se měl nacházet přívod na elektriku. Neméně důležitý je celkový vzhled kuchyně. K modernímu vybavení najdete vhodný kousek bez problémů. Do rustikální nebo jinak laděné kuchyně budete muset zvolit vestavěnou digestoř nebo obezdít a obložit klasickou digestoř materiálem použitým v celé kuchyni.
Dva typy
Nejčastěji se setkáte se dvěma druhy digestoří. V rodinných domech převládá odtahová varianta. K její instalaci je potřeba mít v kuchyni nebo blízko ní vývod do komínu nebo možnost vést výpary přes zeď přímo ven. Tato varianta je levnější než recirkulační typ, který však nevyžaduje výše zmíněné podmínky. Z tohoto důvodu se nejlépe hodí do panelákových bytů nebo kuchyní s takzvaným ostrůvkem. Recirkulace probíhá tak, že digestoř nasává vzduch s pachem a výpary, vyčistí je a přefiltruje zpět do místnosti. Jejich náročnost spočívá také v tom, že se dvakrát do roka musí měnit uhlíkový recirkulační filtr.
Součástí digestoří jsou protitukové filtry, které se dají mýt v myčce na nádobí. Moderní typy obsahují LCD obrazovky nebo elektronické ovládání pomocí ručního ovladače. Většina je také vybavená osvětlením, takže odpadá nutnost zařizovat ho zvlášť.
Autor: Redakce PZ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.