Secesní inspirace

8.5.2009 | autor:

Secesní inspiraceDvacáté století bylo provázeno ohromným množstvím změn a zvratů. Proběhly dvě světové války, střídaly se umělecké směry a hnutí a rychle se vyvíjel i životní styl lidí. Neustálé objevování nových možností a myšlenek způsobilo, že se již neujal žádný styl ve smyslu, který známe z gotiky, renesance či baroka. Posledním takovým slohem, jenž propojil všechny oblasti lidského života, byla secese.

Historicky secese spadá do období konce devatenáctého a počátku dvacátého století. Její konec přišel se začátkem první světové války v roce 1914. Název slohu se různí v každé zemi, ale význam má vždy velmi podobný. Poukazuje na nový směr, kdy umělci odmítali postupovat podle klasických vzorců a hledali nové cesty. Jejich inspirace proudí z přírody a z člověka. Secese se nejvýznamněji projevuje v dekoraci a v užitém umění. S nejtypičtějšími ukázkami secesního umění se setkáte v Paříži, Praze, Vídni nebo Berlíně.

Ornamenty i zvířecí motivy

Základem secesního interiéru je zvlněná elegantní křivka. Do příbytků proudí více světla velkými okny a celý prostor působí vzdušně. Z matriálů se používá zejména ohýbané dřevo, kov, sklo, keramika nebo bambus. Zmiňované dekorativnosti se na nábytku dosahuje pomocí dýhových intarzií nebo kombinacemi se slonovinou, perletí, mosazí nebo kovem. Ornamenty se tvoří stylizací přírodních motivů. Na plné čáře vítězí vážka, liška a páv. Vše má podle principu harmonie navodit vyrovnanou náladu.

Styl Alfonse Muchy

Po letech minimalismu se opět do našich domovů navrací zdobnost. Secese je krásná a ona zdobnost je jejím nejvýraznějším prvkem. Právě proto pro vás může být toto období velikou inspirací při vylepšování vašeho bydlení. Velmi nadčasově bude téměř v každém interiéru působit sedací nábytek od Thoneta, plakát Alfonse Muchy nebo slavná Tiffaniho lampa.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.