Boj s vodou
V posledních letech se některé oblasti v České republice potýkají poměrně často se záplavami. Ceny nemovitostí v těchto oblastech jsou mnohem nižší než v ostatních. Prodat zde dům tedy není nejvýhodnější řešení. V takovou chvíli nastává situace, kdy je dům nutné proti vodě zabezpečit. Nejzákladnějším postupem je vytvořit kvalitní hydroizolaci.
Použijte chemii
K izolaci vody od stavebních materiálů domu se nejčastěji používají nerezové plechy nebo PVC folie. O tom, co použít, rozhoduje původní materiál, ze kterého je dům vystavěn. Při podřezávání domu je nutná přítomnost specialisty, aby nedošlo k narušení jeho statiky. Kromě mechanických zábran se používají také chemické prostředky.
Při stavbě nového domu je situace mnohem jednodušší. Přímo do konstrukce se vkládá hydroizolační vrstva. Pokud je již dům postavený a stále obsahuje příliš vlhkosti, je vhodné tuto metodu doplnit sanačními omítkami. Ty se tvoří tak, že se ve zdivu vyvrtají provětrávací kanálky. Dále se mohou použít chemické přípravky, které se vstřikují přímo do omítky. Nejšetrnější je použití elektrofyzikální metody.
Pryč s plísní
K odvlhčování domu pomáhá také provětrávání podlahy. Pod podlahou se vytvoří větraná vrstva, na kterou se může využít štěrk nebo potrubí z PVC. V rámci budování této izolace je dobré rekonstruovat celou podlahu. Spolu s vlhkostí se do našeho domu dostává i plíseň. Jedním ze způsobů, jak jí zabránit, je tepelná izolace domu. To je ovšem možné až po předchozím dostatečném snížení vlhkosti zdiva.
Boj s přírodními živly je starý jako lidstvo samo. Nedá se předpokládat, že nad větrem, děštěm a ohněm jednou definitivně vyhrajeme, můžeme jim ale cestu značně znepříjemnit. Výše popsané možnosti jsou jen základní ukázkou, jak vyzrát nad vlhkostí. Chcete-li ji omezit úplně, vsaďte na kvalitu a nebojte se investovat.
Autor: Redakce PZ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.