Centrální vysavač: život bez prachu

7.7.2010 | autor:

Centrální vysavač: život bez prachuJe prokázáno, že lidé tráví stále více času v interiéru. Náš domov je naším útočištěm, místem pro život. Přesto i zde číhají nepříjemnosti v podobě prachu nebo roztočů, které nám nejenže nesvědčí, ale mohou dokonce způsobovat alergii. Báječným pomocníkem v boji proti prachu a usazeninám v interiéru je centrální vysavač. Pryč jsou časy, kdy centrální vysavač představoval nedosažitelný luxus. Cestu do našich domů a bytů si už dávno našel a dopřává nám zdravé a čisté ovzduší.

Ve srovnání s běžným vysavačem nemá centrální vysavač žádná negativa. Jediným problémem může být jeho instalace. U novostaveb je dobré vědět dopředu, zda si budete chtít centrální vysavač pořídit a nechat si ho v tom případě zabudovat už ve fázi projektu. Vyhnete se tak pozdějším komplikacím. To ale neznamená, že si centrální vysavač nemůžete pořídit do vašeho již postaveného domu dodatečně. Odborníci obvykle bez potíží najdou místa, kam ho zabudovat. Často se k tomuto účelu využívá průduchový komín. Pokud to je jen trochu možné, centrální vysavač lze instalovat i do bytů.

Jak centrální vysavač funguje?


V celém domě je nainstalovaný potrubní rozvod, který ústí do agregátu umístěného například v garáži, ve sklepě, na záchodě či v kuchyňské skříňce. V určitých vzdálenostech od sebe jsou speciální zásuvky, do kterých zasouváme hadici, když chceme vysávat. Systém se spustí buď samotným vsunutím hadice do zásuvky, nebo až po sepnutí ovladače, jak ho známe u běžných vysavačů. Délka hadic se pohybuje od šesti do dvanácti metrů. K centrálnímu vysavači lze pořídit celou řadu příslušenství, jako jsou podlahové štěrbiny, hubice nebo kartáče.

Umístění agregátu mimo obytné místnosti zaručuje bezhlučný provoz. Další výhodou je jeho vyšší výkon a velká kapacita. Pro alergiky a astmatiky je důležitý fakt, že se při vysávání nevíří prach jako u běžných vysavačů, ale všechen nasátý vzduch včetně drobných částeček prachu a roztočů prochází rozvodem až k filtru a dále mimo dům, takže ovzduší v domě zůstává čisté. Cena za centrální vysavač se pohybuje kolem patnácti tisíc korun.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.