Jak na základy bez výkopů a betonování
Na pevných základech můžete stavět. Neplatí to jen v případě domů, ale taky znalostí, vztahů a dalších součástí lidského života. O těch si ale povídat nebudeme. Poradíme si, jak postavit pevné základy bez zdlouhavého vykopávání a betonování.
Klíčem k levným základům během několika minut jsou zemní vruty. V Česku jsou nejrozšířenější a nejpopulárnější pozinkované vruty značky Krinner. Vyráběné jsou v Německu, ale zastoupené po celém světě.
Jak se vruty používají?
Vrut se zašroubuje do země a tím, jak na něj tlačí okolní zemina, vytvoří velmi pevný základ. Nahoře se vrut zasype fixujícím štěrkem, aby se nedal vytáhnout. Nepoužívá se žádný beton, vše trvá pár minut. Velkou výhodou je, že se dají použít opakovaně, takže vám ušetří peníze dvojnásobně.
Vhodné jsou pro menší stavby jako dřevěné terasy, altány, ploty, mosty, přístřešky pro auto nebo zahradní domky. Uvádí se, že jeden vrut má nosnost až 72 kN, jen je potřeba vybrat ten správný. Zemní vruty Krinner se vyrábí v různých provedeních. Jiné se hodí pro ploty, jiné pro dřevěné stavby, montované stavby nebo billboardy a dopravní značení. Rozdíl je v hlavici, do které se uchytává dřevo či trubky.
Přestože techniku možná neznáte, je důležité zmínit, že základy Krinner nejsou žádnou novinkou. Naopak je to ověřená technologie. Stavby na vrutech Krinner stojí už 15 let a dodnes jsou stabilní. Je to především díky kvalitní zinkové úpravě. Za jeden rok ubyde asi 1 mikron zinku, odhadovaná životnost je tedy 150 let. Postupem času se navíc vlastnosti vrutů ještě zlepšují. Jak zemina sedá, vrut drží ještě pevněji.
A kde je sehnat?
Do sítě prodejen, které zemní vruty Krinner nabízí, patří také brněnské železářství Eika. Nebojte se na ně obrátit, ochotně poradí s výběrem správných vrutů. Na webu mají přehled všech vrutů, které společnost Krinner vyrábí, i s cenou, takže si snadno můžete spočítat, kolik by vás základy asi tak stály.
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.