Podlahové topení. Víme o něm vše!
Tento způsob vytápění už není žádným luxusem, ale velmi často se stává součástí interiéru. Jaké jsou jeho výhody a má vůbec nějaké nevýhody? Dál čtěte v článku.
Podlahové topení lze umístit pod jakoukoliv podlahovou krytinu. Mnozí se mylně domnívají, že podlaha musí být z dlažby. Toto topení můžete umístit pod plovoucí podlahu nebo i koberce. Nejčastěji se umísťují do koupelen, dětských pokojů nebo kuchyní, ale rozhodně není na škodu jej umístit po celém bytě či domě. Podmínkou pro položení této podlahy je izolace podlah, aby teplo zbytečně neunikalo zespodu. Podlahové topení může být teplovodní, jejichž systém je stejný jako u radiátorů. Dále máme podlahového topení elektrické, kdy trubky nahrazují dráty.
Výhody
Mezi největší výhody tohoto způsobu vytápění se rovnoměrné rozložení tepla v místnosti. Další výhodou je u teplovodního topení, že teplota vody je nižší něž v radiátorech a materiál se tam méně opotřebovává. Podlahové topení je bezprašné, nezasahuje do interiéru a je bezpečný na provoz. Jeho používání lze kombinovat i s podlahovými konvektory. A konečně jsme i u úspor. Výměnou radiátorů za podlahové topení, snížíte roční náklady na palivo až o 15%.
Nevýhody
A jsou vůbec nějaké nevýhody? Ano. Nutností je velmi pečlivá práce při instalaci, což může být vidět i na nákladech. Další jsou pečlivé izolace podlah. A v neposlední řadě i omezený tepelný výkon, který je určen velikostí plochy.
Autor: Marie Baxová