Stop přehřátým pokojům!

25.2.2009 | autor:

Stop přehřátým pokojům!

Když se řekne klimatizace, většina z nás si představí ohromný bílý větrák s dlouhými křídly, která po spuštění nenechají jediný vlas v klidu. Tento obraz ale není zcela přesný, mezi větrákem a klimatizací je totiž rozdíl ve způsobu výměny vzduchu. V dalších řádcích se seznámíme s klimatizací, která je v případě ochlazování ovzduší v místnosti účelnější.

Jak klimatizace funguje?

K výměně vzduchu mezi vnějším a vnitřním prostředím a jeho ochlazování se dosahuje díky vnitřní a vnější části klimatizační jednotky. Vnější částí proudí teplo do vnějšího okolí, vnitřní část odebírá teplo z místnosti. Přenos zabezpečuje systém, jehož součástí je kompresor, který nasává chladivo v podobě par. K dalším součástem patří kondenzátor a výparník. Všechny části jsou propojeny nejčastěji měděnými trubkami a elektrickým kabelem.   

Pokud je součástí celé jednotky i tepelné čerpadlo, dochází jak ke snižování teploty, tak k jejímu zvyšování, které je ale méně časté. Z tohoto důvodu je výhodnější pořídit si do nového domu systém s tepelným čerpadlem. Dále při výběru musíme brát v úvahu, jak velký prostor bude klimatizován a jaké jsou dispozice interiéru. Je možná zabudovat klimatizaci pro jednu místnost, ale i pro více pokojů najednou. Dalším aspektem je naše zdraví, ne každý zvládá velké teplotní výkyvy.

Moderní se může líbit

V současné době se do popředí dostávají moderní klimatizační jednotky. Ty kromě své praktické funkce mají i určitou hodnotu estetickou. Z tohoto hlediska můžete vybírat klimatizační jednotky, které se instalují nad okno, na okenní parapet či se zavěsí na stěnu nebo pod strop. U novostaveb není problém je zabudovat přímo do konstrukce, v ostatních případech si vypomůžeme například lištami.  Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.