Střešní krytina

18.2.2009 | autor:

Střešní krytina

Jistě se všichni shodneme na tom, že se žádný rodinný dům neobejde bez střechy. Když se ale dostaneme k otázce, jaká střešní krytina je nejlepší, budou se naše názory různit. Možnost výběru je poměrně široká, ale jaká střecha je pro nás ta nej? Chceme, aby byla krásná, kvalitní, za přijatelnou cenu a navíc vydržela spoustu let, nejlépe po celý život. Podívejme se tedy na možný scénář výběru.

Slaďte střechu s prostředím

Už samotný tvar střechy by měl respektovat okolí domu a zeměpisnou polohu. Toto je nejpatrnější například v horských oblastech, kdy střecha musí zvládnout obrovskou tíhu sněhu. V tomto případě je vhodná členitější stavba. Jinak se doporučuje spíše jednodušší tvar. Je to méně pracné a finančně nejméně náročné, a to jak z hlediska spotřeby materiálů, tak i množství profesí, které se na stavbě podílejí.

Výběr materiálu

Co se týče materiálů, mezi nejběžnější patří tašková krytina. Problém nastává při pokrývání malých a členitých ploch, kdy se musí tašky upravovat. Zde je tedy lepší variantou měděný plech, u kterého ale hrozí ztmavnutí povrchu kvůli oxidaci. Také je velkým lákadlem pro zloděje, proto žádá větší zabezpečení celého objektu. Pozinkovaný plech není tak lukrativní, ale o to větší je jeho náročnost na údržbu. Tento problém je možné eliminovat díky silnější vrstvě pozinku, což ale znamená i vyšší cenu. Pracnější jsou lehké cementovláknité krytiny, které ale oceníme zejména při větších sklonech.

Vybírejte vkusně!

Protože naše legislativa moc přísně nenařizuje udržování celkového vzhledu zástavby, měli bychom být soudní sami. Například použití plastové krytiny, takzvaného bonského šindelu, na vesnicích je velmi nevkusné. Navíc to popírá místní tradice, které by naopak měly být naším hlavním vodítkem při výběru střechy.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.