Výměna oken

6.12.2009 | autor:

Výměna okenZejména nový dotační systém Zelená úsporám odstartoval nebývalý zájem o výměnu starých oken. Jednoznačně se potvrdilo, že okna ovlivňují energetickou spotřebu domu. Při výběru okna sledujeme hlavně kvalitu skla a rámu. Na výrobu rámu se používají tři druhy materiálů – hliník, plast a dřevo. V tom, který je nejlepší, se však dlouhodobě vedou debaty, ve kterých má každý svou pravdu.

Výměna oken - plastová okna


Bezesporu nejpoužívanějším materiálem je plast. Stále má své silné odpůrce, i když se jeho kritizované vlastnosti podařilo zmírnit nebo úplně odstranit. Jeho největší výhodou je nízká cena, široké využití a minimální nároky na údržbu. Odolává vůči UV záření a korozi, takže se jeho vzhled prakticky nemění. Vyrábí se ve všech možných odstínech a velice věrných imitacích dřeva. Na našem trhu je nejdostupnějším typem okna.

Výměna oken - dřevěná okna


Milovníci dřeva na něj nedají stále dopustit, i když je nutné rámy ze dřeva pravidelně každých 6-8 let znovu natírat. Zapomeňte na klasická dřevěná okna vyráběná v minulosti, nová, takzvaná eurookna, se vyrábí dokonalejší technologií, která některé nevhodné vlastnosti dřeva eliminuje. Jejich cena je vyšší, ale díky ekologičnosti dřeva jako materiálu mají dřevěné rámy stále budoucnost.

Výměna oken - hliníková okna


Hliník se pyšní ze všech tří materiálů nejlepšími vlastnostmi. Spolu s tím však roste i jeho cena. Svoje uplatnění tedy nachází hlavně tam, kde se hodí jeho pevnost a lehkost. Rámy nepotřebují téměř žádnou údržbu. Jako jediná nevýhoda se uvádí tepelná vodivost, která může vést k promrzání rámu. Ze všech tří variant mají hliníkové rámy nejvyšší teplotu tání, takže jsou nejvíce odolné proti požáru.

Při výběru rámu by však jediným hlediskem neměla být cena a naše osobní preference, ale především vzhled a historie místa, kam hodláme okna instalovat. U historických a navíc třeba památkově chráněných budov můžete na plast či hliník rovnou zapomenout. K moderní železobetonové budově se zase nebude hodit dřevo.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.