Domácí sauna

27.2.2019 | autor: Redakce PŽ

Domácí sauna

Mnoho z nás již okusilo blahodárných účinků saunování. Tento způsob relaxace má ohromnou tradici zejména ve Finsku. Pro Finy je sauna společenských prostorem, kde se uzavírají obchody, kde se lidé rodí i umírají. Pro psychické i fyzické uvolnění si Finové pořizují byty s koupelnami, jejichž součástí už sauna je. Tento trend dorazil už i k nám. Při zřizování sauny doma je dobré se poradit s lékaři, není totiž vhodná pro alergiky či astmatiky. Musíme se také ujistit, zda disponujeme dostatečným prostorem, do kterého saunu umístíme.

Minimální rozměry sauny se pohybují kolem 1,3 x 1,9 m2, výška 2,5 m2 a objem 5 m3. Do menších prostor se hodí tzv. minisauna. Dále se vyrábí saunové domky, parní lázně nebo infrakabiny. Minisauna není příliš komfortní, ale účel splňuje. Při výstavbě saunového domu se můžeme těšit na pohodlnou profesionální saunu, ale musíme počítat s vyššími náklady. Ifrasauna slouží k zrychlenému prohřátí svalstva a kloubů, při kterém odpadá proces ohřívání a zchlazování. V této dřevěné kabině jsou umístěny speciální zářiče.

Topí se pomocí elektrických topidel, která se mohou kombinovat se suchou, vlhkou, parní i bylinnou saunou. Používají se i topidla na dřevo. Důraz klademe na správnou izolaci. S tímto problémem by vám však měla poradit dodavatelská firma, která má přehled o všem ohledně instalace a bezpečnosti používání.

Základním principem správného saunování je teplo, která vám musí být příjemné. To, že jste dobře vysaunovaní poznáte podle toho, že se cítíte naprosto čistí. V sauně dochází k dehydraci těla, proto je vhodné doplňovat tekutiny. Znalci doporučují pivo. Pravidelnost saunování vám pomůže k odstranění stresu, psychického vypětí, nespavosti a vyčerpanosti. Dále posiluje obranyschopnost organismu a fyzickou kondici. Pocením se zbavujeme zplodin látkové přeměny a tím zlepšujeme vzhled naší pokožky.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.