Jak na pěstování bylinek doma

2.8.2016 | autor: Redakce PŽ

Jak na pěstování bylinek doma

Proč doma vůbec pěstovat bylinky? Na tuto otázku existuje více odpovědí – někdo je pěstuje, aby měl vždy po ruce čerstvé bylinky pro vaření, jiný kvůli léčivým účinkům, pro někoho je to spíše koníček a pro dalšího zase přivýdělek. Ať už jsou vaše důvody jakékoli, budete potřebovat dostatek informací a zdrojů, abyste dosáhli úspěchu. Pojďme se tedy teď společně podívat na nejdůležitější body, ve kterých byste při pěstování bylinek měli mít jasno.

 

 

Budete bylinky pěstovat v klasickém substrátu, nebo třeba hydroponicky?

 

Ještě než vůbec s pěstováním začnete, měli byste se rozmyslet, jakou pěstební metodu zvolíte. Nejběžněji se bylinky v domácím prostředí pěstují v truhlících či květináčích, naplněných běžným hliněným zahradnickým substrátem. Ten seženete v každých zahradnických potřebách a můžete si vybrat i substrát speciálně namíchaný pro pěstování bylinek.

Můžete ale také zvážit zkusit pěstovat bylinky hydroponicky – tedy v živném roztoku. Pěstební médium zde slouží pouze jako opora pro kořeny (nejčastěji se používá perlit, keramzit, Rockwool nebo kokosové vlákno). Často zmiňovanými výhodami hydroponie je prevence výskytu nemocí a škůdců, lepší kontrola nad výživou rostlin a jejich rychlejší růst.

Pěstování bylinek krok za krokem

·         Sežeňte si semínka nebo sazeničky vybraných bylinek. Semínka si můžete ještě předpěstovat (ve vlhkých ubrouscích, vatě, na navlhčeném substrátu...), ale nutné to není.

·         Připravte si vhodné místo a pěstební nádobu. Tou může být kromě květináčů a truhlíků klidně stará bedna nebo plechovky od čajů nebo sušenek. V případě, že jste se rozhodli pro hydroponii, byste měli zvolit speciální dvojité hydroponické květináče nebo rovnou speciální hydroponické systémy.

·         Semínka či sazeničky zasejte do substrátu. Jejich rozestupy by měly být asi 1 cm v závislosti na konkrétním druhu rostlinky. Řiďte se dle instrukcí dodavatele, abyste nevysadili bylinky příliš blízko sebe. Pokud pěstujete v klasickém substrátu, nezapomeňte ihned rostlinky zalít. Můžete také bylinky povzbudit vhodným hnojivem. Udržujte přiměřenou vlhkost půdy a sklízejte v cyklu 8–14 dnů.

·         Bylinky kontrolujte nejlépe každý den. Ideální teplota v místnosti by se měla stále držet okolo 20 °C. Dejte si pozor na zasychání listů (příliš suché prostředí), plísně (naopak příliš vlhké) a případné škůdce. Sklízet bylinky můžete průběžně, opatrným ostřiháváním lístků nůžkami. Pokud je hodláte sušit, nevrstvěte příliš mnoho listů na sebe – mohly by se zapařit a znehodnotit.

Jaké odrůdy bylinek zpočátku zvolit?

Pokud začínáte, sáhněte raději po odolnějších odrůdách, jejichž pěstování není tak náročné. Zkuste to třeba s oreganem, bazalkou, pažitkou nebo majoránkou. Na těchto bylinkách poměrně snadno poznáte, co potřebují nebo co jim chybí. Také určitě najdete dostatek známých, kteří mají s jejich pěstováním zkušenosti. Až získáte v bylinkaření nějakou praxi, můžete začít vysazovat náročnější druhy, třeba rozmarýn nebo šafrán.

Pěstování bylinek je skvělá zábava a relaxační aktivita, která navíc spojuje příjemné s užitečným. Vaši přátelé a rodina jistě ocení každodenní přísun čerstvých bylinek na talíři, které nic koupené v obchodě nenahradí. Přejeme vám s pěstováním bylinek mnoho úspěchů a pokud jsme vás zaujali zmínkami o hydroponii, máme pro vás skvělý tip – můžete si nyní zdarma stáhnout e-book, ve kterém se dozvíte vše potřebné.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.