Jak ozdobit vánoční stromek

10.12.2009 | autor:

Jak ozdobit vánoční stromek
Vánoční stromek je bezpochyby hned po dárcích nevánočnějším vánočním symbolem. Bez něj si nelze Štědrý den snad ani představit, a proto možná leckoho překvapí, že tradice zdobení stromku sahá do poloviny devatenáctého století. Za těch sto padesát let se už vymyslelo spoustu různých způsobů, jak stromek zkrášlit. Není to tak dávno, co jsme žili v domnění, že stromek bude vypadat úžasně, pokud na něj naplácáme vše, co doma najdeme.

Časy se však mění a dokonce i vánoční stromek podléhá módnímu diktátu. Přesto všechno je to však srdeční záležitost, takže bychom se měli řídit především tím, co se nám líbí. Na následujících řádcích se můžete inspirovat nápady, které vychází jak z nejnovějších trendů, tak z tradičních i sto let starých myšlenek.
 

Umělý nebo přírodní vánoční stromeček?
 

Pro někoho je umělý vánoční stromek nepředstavitelným kýčem, který by si nikdy domů nepořídil. Pro jiné je to racionální řešení, jak se vyhnout povánočnímu opadávání jehličí a shánění stromku další rok. Umělým vánočním stromkům také nahrává fakt, že stále dokonaleji imitují přírodní stromek. Přesto však u něj nikdy nedocílíte té neopakovatelné vůně čerstvého jehličí. Při zdobení vánočního stromku byste měli jeho původ ctít a nesnažit se mermomocí z umělého stromku vytvořit zázrak z přírodních ozdob.
 

Tradiční zdobení vánočního stromku
 

Původně se vánoční stromky zdobily tím, co se právě v domácnosti nacházelo. Vzhledem k probíhající hospodářské krizi tento styl nelze než doporučit. Inspirací v tradici získáte levně ozdobený vánoční stromeček, který navíc bude nádherně vonět. Na takový stromek se výborně hodí rudá naleštěná jablka, ořechy, rozinky, usušené plátky citrusových plodů, perníčky nebo ozdoby z vizovického těsta. Perlou podporující čichové buňky může být uvázaná skořice nebo badyán. Velmi tradičně vypadají také ozdoby ze slámy, kukuřičného šustí, dřeva a včelího vosku. Pomocí těchto materiálů nebude těžké udržet jednotný barevný tón, příliš mnoho druhů ozdob však bude i tak působit zmateně a přeplácaně. 


Moderní zdobení vánočního stromu

Od počátku dvacátého století se na vánočních stromcích objevují hlavně ozdoby skleněné. V Čechách má výroba skleněných ozdob velkou tradici, v poslední době však ztrácejí kvalitní skleněné výrobky na oblibě zejména kvůli vyšší ceně a konkurenci levných, často kýčovitých imitací. Chcete-li si skleněné ozdoby pořídit a použít je i příští rok, vybírejte si nadčasové barvy a motivy. Například zlaté koule lze bez potíží další rok použít například se slaměnými ozdobami. Letos pronikají do interiérových dekorací pastelové barvy, budete tedy naprosto in, když si pořídíte skleněné ozdoby v kombinaci krémová, broskvová a zlatá. 


Zvláštní tipy, jak vánoční stromek ozdobit
 

Chcete-li experimentovat a zkusit něco nového, ozdobte vánoční stromek naprosto netypickými barvami, například černou a růžovou doplněnou stříbrem. Vaše děti můžete potěšit tím, že s nimi veškeré ozdoby na stromek vyrobíte z barevného papíru a připravíte je za okno Ježíškovi, ať jimi může vánoční stromek nazdobit.   


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.