Návrat ke klasice aneb vyšívání opět v kursu

10.8.2017 | autor: Redakce PŽ

Spolu s dovolenkovým časem právě probíhajícího léta pro mnohé z nás konečně nastala doba, kdy můžeme nejen na chvilku vydechnout, odpočinout si a načerpat nové síly, ale také se opět věnovat svým koníčkům. Někdo tráví den u vody zabraný do četby napínavého románu, jiný znovu opráší kolo nebo jen tak relaxuje doma při báječném nicnedělání. Nadšené hospodyňky zkouší nové recepty, případně se ve stínu pergoly věnují ručním pracím. Právě tento druh koníčku, jakým jsou háčkování, pletení, vyšívání či paličkování, zase nabírá na oblibě. Pročpak také ne - vždyť vyžaduje notnou dávku zručnosti, určité zkušenosti a vlastnoručně vyrobený kousek je opravdový originál. A to se prostě cení.

Vyšívání na profesionální úrovni

Řeč však nemusí být o vyšívání v domácím provedení, ale o veskrze profesionální textilní úpravě, která povýší tuctové oblečení, ložní prádlo a jiné textilie na zcela originální práci. Dnešní vyšívací stroje mohou být doplněny speciálním softwarem i LCD displejem, umožňují fotosteh a další praktické funkce. Tato kvalitní zařízení podporují vlastní kreativitu, zjednodušují manipulaci a šetří čas. V první řadě jsou určeny pro efektivní aplikaci rozmanitých výšivek a monogramů v mnoha typech písma.

Patchwork - kousky látek v dokonalé harmonii celku

V souvislosti se vzrůstající oblibou romantických vzorů, které nás navrací do dob našich babiček a prababiček, opět objevujeme kouzlo patchworkových dek, přehozů, podsedáků a polštářků. Tuto unikátní techniku, při které se sešívají jednotlivé geometrické obrazce různých typů látek takovým způsobem, aby vytvořily tzv. quilt - pestrou tkaninu, míváme spojenou především s dobou 17. století a starou Anglií, kdy byla vskutku velmi oblíbená. Nejstarší patchworková díla však nalezneme již o tisíc let dříve v Číně v podobě hedvábného obřadního buddhistického roucha. Patchwork vypadá velmi jednoduše, avšak každý, kdo ho vyzkoušel, zná jeho úskalí. Základem je absolutní přesnost. Rozhodně se vyplatí pořídit si speciální pravítko, případně řezací kolečko. M. Buonarotti kdysi řekl: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi. Dokonalost však není maličkost." Při vyšívání to platí stoprocentně.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.