Ribstoly, hrazdy, míče...

21.8.2009 | autor:

Ribstoly, hrazdy, míče...Život v městském bytě sebou nese mnohé výhody, ale zároveň spoustu negativ. Jedním z nich je málo pohybu. Ve městě obvykle musíme cestovat za prací třeba i hodinu denně, takže když dorazíme konečně z práce domů, jsme většinou unavení a nemáme už náladu letět ještě někam do fitcentra. Jistým řešením může být vytvoření domácí posilovny, ne každý však má dostatek prostoru a financí. Přesto existuje pár cvičících přístrojů, které se snadno vtěsnají téměř do jakéhokoli bytu a poskytnou nám možnost si každý den protáhnout kostru. Stačí si vzpomenout na základní školu – pamatujete žebřiny a hrazdy?

Žebřiny

Neboli ribstole se vyrábějí ze dřeva, kovu nebo nerezu. Už od toho se odvíjí jejich cena, nejdražší jsou samozřejmě ty nerezové. Méně kvalitní dřevěné ribstole poznáte podle kulatých příček, ty nejlepší se vyrábějí z bukového masivu a laťovky oválného tvaru. Zejména pokud si budete chtít na žebřiny připevnit nějaké doplňky, jako je třeba hrazda nebo bradlo, musíte dát přednost kvalitě před cenou. Typickým rozměrem ribstolu je výška 240 a šířka kolem 80 centimetrů. Bezpečnost žebřin se odvíjí zejména od použitých spojů. U těch horších jsou příčky jen přišroubovány k bokům bez lepení, a ke zdi je celý ribstol připevněn šroubem přes uchycovací plech. U kvalitnějších variant se k uchycení ke zdi používá L profil.  Jejich cena se pohybuje kolem třech tisíc korun.

Hrazdy

Jednotlivé typy hrazd se od sebe liší především způsobem upevnění. Ten bychom měli vybírat podle toho, jaké cviky na ní hodláme provádět, jaký prostor budeme pro cvičení potřebovat a v neposlední řadě s ohledem na vlastní váhu.  Připevňují se na ribstole, na boční stěnu, do rohu místnosti nebo mezi dveře. Dávejte pozor, z jakého materiálu je stěna, do které hodláte hrazdu instalovat, například sádrokarton není zrovna nejbezpečnější podklad.

Gumové míče

Pokud ribstoly i hrazdy stále odmítáte, zkuste to třeba s gumovým míčem. Obrovský gymnastický míč běžně nazývaný gymball nebo fitball nevyžaduje žádnou instalaci a lze ho kdykoli sfouknout. Může výborně posloužit i jako neobvyklé sezení pro hosty. Navíc ho pořídíte i za necelých tisíc korun.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.