Tipy na vybavení domácí kanceláře

27.2.2022 | autor: Redakce PŽ

Tipy na vybavení domácí kanceláře

Jste-li dobrovolně či nedobrovolně na homeoffice, tak víte, že pracovní prostředí je základ pro efektivitu práce. Pokud to jen trochu jde, zařiďte si doma takové místo, kde se budete naplno věnovat svým úkolům. Jakmile si domácí kancelář přizpůsobíte svým potřebám, snáz si zvyknete na každodenní režim. Přinášíme vám několik tipů, jak si svou kancelář doma vybavit.

Speciální místnost či kout

Úplně ideální je, pokud máte samostatnou místnost pro práci. Lépe se pak odděluje pracovní a osobní život. Pokud ne, vytvořte si svůj kout v obývacím pokoji nebo v ložnici tak, aby byl ideálně oddělen od zbytku místnosti, například pomocí paravanu, vyšší knihovny či regálu nebo pomocí květin a rostlin.

Stůl je základ

Pokud máte dostatek prostoru pro umístění většího stolu, pak neváhejte. Čím větší pracovní plocha, tím se bude lépe pracovat, protože máte místo na počítač či laptop, osobní předměty, papíry a popřípadě tiskárnu či další monitor. Výběr stolu zkrátka rozhodně nepodceňujte. Užitečné je, pokud máte polohovatelný stůl, díky tomu můžete při práci střídat polohu a čas od času pracovat ve stoje, a za to vám vaše záda poděkují.

Židle nejlépe ergonomická

Obdobně podstatný, jako výběr stolu, je výběr správné židle, na které strávíte několik hodin denně. Svá záda byste měli mít zdravě podepřená, aby držení těla při práci bylo správné. Nezbytné jsou opěrky na ruce a hlavu, taktéž krční a bederní opěrka, a samozřejmě možné nastavování výšky. Není od věci si také pořídit velký gymnastický míč, který čas od času na pár hodin denně můžete zaměnit za židli.

Úložný prostor

Pokud si nepřejete, aby vás na stole rozptylovala hromada papírů a kancelářských potřeb, jistě oceníte do svého pracovního prostoru úložný prostor. Pro snadnou manipulaci lze doporučit zásuvný systém na kolečkách. Vznikne tak místo pro přehledné uspořádání potřebných dokumentů a pak se vám budou potřebné informace hledat o to rychleji.

Monitor a klávesnice

Pokud využíváte notebook, pro dlouhodobou efektivní práci a zdravou krční páteř je potřeba mít monitor, ideálně ve výšce očí. Pokud budete mít hlavu neustále skloněnou, budete přepínat krční svaly, a to se může projevit i bolestmi hlavy. Často přijde vhod mít i dva monitory a samozřejmě externí klávesnici.

Čistý vzduch

Protože velkou část dne trávíte v jedné místnosti, čistý vzduch je nezbytností. Doporučováno je samozřejmě pravidelné větrání, protože nedostatek čerstvého vzduchu vede k únavě, poruše pozornosti a často i bolestem hlavy. K příjemnému vzduchu pomohou čističky a zvlhčovače vzduchu.

Dostatečné osvětlení

Ideální případ je samozřejmě to, pokud domácí kancelář máte osvětlenou přirozeným světlem. Správně byste měli sedět bokem k oknu, aby vám nesvítilo slunce do obličeje nebo do zad a monitoru. V kancelářských prostorách jsou dokonce nároky na osvětlení regulovány, proto rozhodně nepodceňujte tento faktor. Osvětlení podpoříte například stolní lampou a samozřejmě centrálním stropním osvětlením na celou místnost.

Barvy zdí a obrazy

V domácí kanceláři se také nevyplácí podceňovat správnou volbu barev, které vás mohou ovlivnit více, než si myslíte. Ideální je být obklopen tlumenými barvami v tónech béžové, šedé či bílé, které podpoří soustředění. Pro zpestření neutrálních barev můžete využít různé barevné obrazy nebo cihlovou zeď, která může tvořit originální prvek nejen v pracovním prostoru.

Nezapomeňte na květiny

Když do pracovny umístíte živé rostliny, zjistíte, že vás pohled na ně uklidní. Je dokázáno, že obecně zelená barva zejména na rostlinách má uklidňující a antistresový efekt. Prostor se pomocí květin jednoduše zútulní i bez designových prvků.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.