Vše, co jste chtěli vědět o vinylových podlahách a tapetách, ale báli jste se zeptat

4.6.2019 | autor: Redakce PŽ

Vše, co jste chtěli vědět o vinylových podlahách a tapetách, ale báli jste se zeptat

O vinylu jste už pravděpodobně slyšeli. Pravděpodobně jste ho už i někde viděli. A určitě se vám i líbil. Ale třeba jste neměli čas nebo jste se báli zeptat, v čem je vinyl vlastně dobrý. Je načase si v tom udělat jasno.

Takže, co je to vlastně vinyl? V podstatě jde o modernější verzi PVC, z něhož vychází, ale je zpracováván modernějšími technologiemi. Lze ho využít jak na výrobu vinylových podlah, tak na produkci vinylových tapet.

Vinylové podlahy

V čem jsou jiné než ostatní podlahy?

Na rozdíl od ostatních podlah (laminát, dřevo, koberec, linoleum...) je vinylová podlahavýrazně odolnější. Můžete po ní chodit v podpatcích, pejsci a kočičky mohou běhat sem a tam a děti mohou řádit s hračkami, aniž by podlahu poškodily. Podlahu z vinylu můžete zvolit v několika třídách zátěže, a proto nachází využití jak v domácnostech, tak v komerčních prostorách i výrobních halách. Uplatnění najde všude. Vinylová podlaha je stálobarevná a příjemná na došlap. Poskytuje tepelný komfort, takže i ti, co chodí rádi bosky se budou cítit příjemně. Vinyl tlumí kročejový hluk, takže vaše kroky budou tišší. Podlaha z vinylu je měkčí než jiné podlahy, je tvarově stálá a protiskluzová.

Mohu si vybrat formát a způsob pokládky?

Je na vás, zda budete chtít vinylovou podlahu v rolích nebo zvolíte vinylové dílce. Vinyl v rolích je určený pro celoplošné lepení nebo se dá volně položit (ale jen v menších místnostech do 20 m2). Vinylová podlaha v dílcích může být jak celoplošně lepená, volně položitelné, tak i ve formě plovoucí vinylové podlahy, kdy jsou jednotlivé dílce opatřeny click systémem.

Dají se vinylové podlahy položit i do koupelny?

Odpověď zní – Ano! Vinyl je jeden z mála materiálů, který odolává vlhku a je ideální volbou do koupelen i do kuchyní. Už se nemusíte trápit s klasickou studenou dlažbou nebo linem, které se rádo zvlní. Při celoplošném podlepení vinylové podlahy v roli získáte kompletní voděodolnou podlahu. V případě, že potřebujete položit plovoucí podlahu, myslete na to, že je nutné mít vinylové dílce s voděodolným zámkovým spojem.

A co podlahové topení?

Nebojte se, i na to výrobci vinylových podlah myslí a podlahové topení pod vinylovou krytinu můžete s klidem položit. Teplo od nohou se tak ještě znásobí.

Budu si moci vybrat vzor?

Nejen, že si budete moci vybrat, dokonce budete mít na výběr z několika stovek vzorů. Vinylové podlahy jsou oblíbené především díky dokonalým imitacím dřevěných podlah. Věrně napodobují nejen jejich strukturu, ale také barvu. Sáhnout můžete i po dalších motivech, jako jsou vzory kamene, dlažby, plechu nebo dlažby.

Poradím si s údržbou vinylové podlahy?

Podlaha z vinylu je nenáročná a hlavně antistatická, takže se na ní nedrží prach. Stačí, když ji jednou za čas přeluxujete, zametete a větší nečistoty setřete navlhčeným mopem. Žádná dřina to rozhodně není.

Vinylové tapety

Čím jsou vinylové tapety zvláštní?

Stejně, jako je tomu u podlah, tak i vinylové tapetyjsou mimořádně odolné. To platí jak pro mechanické poškození, tak pro působení vlhkosti. Jsou proto skvělou volbou do místností, kde se vyskytuje vlhkost nebo kde jsou zdi extrémně namáhány a kde by jiné druhy tapet neobstály. Vinylové tapety v sobě kombinují svrchní vinylovou vrstvu a podkladovou vrstvu z papíru, vliesu, textilu nebo netkaného polyesteru.

Mohu vinylové tapety nalepit do kuchyně nebo do koupelny?

My říkáme ano. Tapety z vinylu jsou k tomu přímo určené. Jak v kuchyních, tak v koupelnách si poradí s cákanci vody i jinými nečistotami. Jediné, co jim může uškodit je trvalý kontakt s vodou, takže nejsou vhodné na stěny sprchových koutů. Případné skvrny se z nich dají lehce setřít a tapety jsou zase jako nové. Tapety z vinylu samozřejmě můžete nainstalovat ve všech místnostech.

Jaký vzor si mohu zvolit?

Záleží na vás a na tom, jak chcete, aby místnost vyzněla. Vinylové tapety nabízejí nepřeberné množství vzorů a barev, takže se nikdo nemusí cítit omezen nedostatečnou nabídkou.

Poradím si s lepením vinylových tapet?

Pokud jste šikovní a máte už zkušenosti s lepením tapet, měli byste to zvládnout, ale doporučujeme přizvat odborníka. Lepidlo se nanáší přímo na tapetu, teprve poté se přikládá na stěnu, a to už vyžaduje trochu zručnosti.

Kam pro vinylové podlahy a tapety?

Na závěr už potřebujete jenom vědět, kde seženete kvalitní tapety a podlahy z vinylu. Nespoléhejte na neprověřené obchody, kde nemáte jistotu kvality výrobků. Raději zvolte zkušeného prodejce. Na webových stránkách obchodu Barkotex najdete nejen širokou nabídku vinylových podlah a tapet, ale také si zde můžete sjednat prohlídku ve vzorkovně nebo si domluvit přímo vytapetování či pokládku podlahy.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.