Jídelní stůl – centrum rodinného života

28.12.2009 | autor:

Jídelní stůl – centrum rodinného života
V klasických pohádkách jste si mohli všimnout, že všechny nejdůležitější rodinné události probíhají v kuchyni. U kuchyňského stolu se jedlo, klábosilo se sousedy, psaly se úkoly, vyráběly se nebo opravovaly drobné potřeby pro domácnost. Na hradech a zámcích kuchyňské stoly nahradily stoly jídelní, jež měly jedinou funkci, a tou je stolování. Mluvíme-li o štědrovečerní večeři, obvykle nám hned padne na mysl zlatavý kapr a bramborový salát. K tomu, aby měla večeře slavnostní ráz, potřebujeme kromě ozdobných deček hlavně stůl. Jídelní stůl.

Zájem o jídelní stůl se v posledních letech dostává do popředí zejména díky trendu slučování kuchyně s obývacím pokojem, kde právě jídelní stůl může hrát dominantní roli. 
 
Příjemné chvíle strávené u stolu nám umožní nejen dobrá společnost a chutný pokrm, ale také dostatečný prostor. Podle ergonomie potřebujeme min 40 x 60 centimetrů k tomu, aby se pohodlně najedl jeden člověk. Uvažujete-li o kruhovém nebo oválném tvaru stolu, zkuste si nejprve zakreslit tyto hodnoty do požadovaného tvaru. Zjistíte, že bude potřebovat poměrně velký prostor. Toto by mělo být základním měřítkem při výběru velikosti stolu. Ujasněte si proto, kolik osob u vašeho jídelního stolu bude běžně jíst. Samozřejmě nesmíte opomenout ani dispozici samotného interiéru. 
 

Standardní velikosti stolů

Minimální plocha jídelního stolu pro čtyři osoby je 60 x 110 centimetrů, optimálnější a celkově příjemnější bude jídelní stůl o rozměrech 80 x 120 centimetrů. Kulatý stůl pro 4 osoby má již průměr okolo 100 centimetrů, pro pohoštění 8 osob se dostanete až na 150 centimetrů. Při včleňování do interiéru však nezapomeňte k daným rozměrům přičíst místo na odsun židle a pohodlný průchod. Na vstávání od stolu potřebujete zhruba 75 centimetrů, na průchod dalších 55 centimetrů. 


Materiál

Tak jako u jiného nábytku i u jídelních stolů se setkáme se dřevem, kovem, sklem a plastem. Nikdy nemůžete udělat chybu, koupíte-li si jídelní stůl z masivu. Vypadá nadčasově, je to pravá dominanta, která bude ladit i s tím nejmodernějším hi-tech interiérem. Navíc působí teple a dá se snadno opravit. Kov a sklo na druhou stranu interiér provzdušní, dodají mu lesk a nádech luxusu. Plast je synonymem lacinosti, ale v případě kreativního designu působí velmi exkluzivně.  


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.