Zrcadlo, zrcadlo...

3.3.2009 | autor:

Zrcadlo, zrcadlo...Víte, ze kterého zcela obyčejného předmětu u vás doma se může stát předmět zajímavý a neobyčejný? Co se dokáže rázem změnit, aniž bychom museli pozměňovat jeho tvar a konzistenci? Na tuto dětskou hádanku existuje jednoduchá odpověď. Je to zrcadlo. Zrcadlo dokáže vylepšit špatnou symetrii bytu, přinést do něj harmonii. Může oddálit stěny, pozvednout strop, rozzářit zašlé věci či přeměnit ty obyčejné v tajemně záhadné. Už ve starém Egyptě sloužilo jako přívod světla do pyramid.

Dávná historie zrcadla

Za dávných časů bylo zrcadlo považováno za magický předmět plný záhad a hádanek a povídalo se o něm mnoho pověr. Největší rozkvět zaznamenalo v baroku, kdy si ho velice oblíbila bohatá aristokracie. Od té doby se však vše změnilo a zrcadlo se stalo běžným v každé domácnosti. Co víc, většina z nás si bez něj ani nedokáže domov představit. Pryč jsou také časy, kdy sloužilo k čistě praktickým účelům. Nejeden designer ho považuje za zajímavý objekt, který nabízí nepřeberné množství možností, jak z něj udělat prvotřídní designérský kousek.

Zrcadlo může mít mnoho podob, od oválních a kulatých, ke čtvercovým, trojúhelníkovým či jinak nepravidelným tvarům. S tím souvisí i rám, k jehož tvorbě se dá použít prakticky cokoliv. První zrcadla se vyráběla ve formě desky z leštěného kovu. V současnosti se tenká vrstva hliníku nanáší na zadní stranu skleněné tabule, která se navíc často natírá ochrannou vrstvou proti korozi a poškození kovu.

Jednoduchá móda

Zrcadlo jako doplněk si získalo oblibu zejména proto, že je snadno dostupné a nedá se tím moc zkazit. Při výběru tedy zohledňujeme hlavně jeho budoucí funkci a zdobnost rámečku. Ten by měl v každém případě ladit s interiérem. I zrcadla podléhají módním trendům, dnes "letí" zrcadla s rámem z přírodního dřeva, obvykle barevně či transparentně lakovaná. Módní jsou také rámy z kovu, které mají starožitný vzhled. Pokud si z široké nabídky výrobců nevyberete, nic vám nebude bránit v realizaci vlastního návrhu, ať již s pomocí odborníka nebo vlastními silami.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.