Jak koupit loď

14.7.2009 | autor:

Jak koupit loďKoupit loď. Zdánlivě nemožný a v našich podmínkách téměř nesmyslný sen. Přesto to láká nejednoho z nás. Moře kam se podíváš, slunko, jemný chladivý větřík, klid a soukromí, to je prostě dokonalá dovolená. Tak vážně. Jste připraveni do koupě lodi přece jen investovat? Pojďte seznámit s tím, kde a jak začít.

Vše dobře promyslete

Nejdřív ze všeho si musíte odpovědět na několik základních otázek. Jak velký mám rozpočet? K čemu a jak často budu loď využívat? Budu jezdit po sladkých či slaných vodách? Chci plachetnici, katamarán nebo jiný typ lodi? Nová nebo starší, a tedy používaná? Budu ji užívat jen já a moje rodina nebo ji budu pronajímat? Mám peníze na provoz? Jak velká by měla loď být? Jistě narazíte i na další otázky, jejichž odpovědi vás přivedou blíže k „té pravé“.

Cena a stáří lodi

Ošemetnou záležitostí je cena lodi. Nikdy totiž hned na začátek nevíte, co všechno je v ceně zahrnuto. Není přesně stanoveno, co je základem lodi a co je vybavení. Může se tak stát, že budete muset dokupovat nutné vybavení, jakým je palubní elektronika, lana, plachty nebo bezpečnostní prvky. Problém také nastává u koupi starší lodi. Pokud loď sloužila k pronajímání, bude nejspíš mnohem opotřebovanější než loď, která měla jednoho majitele. Stáří lodí kupovaných od charterových společností se pohybuje kolem čtyř až šesti let.

Staňte se kapitánem

Řekněme, že o lodi už je rozhodnuto, a vy máte dost peněz na její pořízení i provoz. Kdo ji ale bude řídit? Můžete si najmout posádku nebo se naučit plachtit sami. Kapitánskou zkoušku lze složit i v České republice. Potřebné podklady zjistíte na stránkách Ministerstva dopravy. Připravte se na to, že po vás bude požadována znalost angličtiny, plavebního práva, navigace, nautiky, meteorologie a základů zdravotní péče. Součástí výcviku bývá také kurz na moři a zkouška radiotelefonisty, kterou budete muset složit u Českého telekomunikačního úřadu.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.