Nové nebo ojeté?

26.4.2017 | autor: Redakce PŽ

Nové nebo ojeté?

Přemýšlíte o koupi nového auta? Nebo si říkáte, že by vám stačilo ojeté? Trh nabízí nepřeberné množství v obou kategoriích. Ze statistik vyplývá, že ojetiny u zákazníků stále vedou. Na druhou stranu nová auta jsou za posledních patnáct let na nejnižší možné cenové hranici. Nákup auta však není jednoduchou záležitostí, obzvlášť pro laika je těžké poznat kvalitu ojetého auta, či zda není kradené. Zde je pár rad, které vám alespoň trochu pomohou při rozhodování.

Nejprve se zastavíme u nového auta. S jeho nákupem budete mít mnohem méně starostí než s ojetým. Na tom se ovšem odrazí cena. Ta je poměrně vysoká a ze začátku provozu prudce klesá. Kromě pravidelných servisních prohlídek s ním, alespoň v prvních několika letech, servis často navštěvovat nebudete. Další problém může nastat, pokud si vyberete auto ve výloze, které prodejce musí nechat dovyrobit.

Nákup ojetého vozu prodávaného na inzerát nebo v autobazaru je riskantní záležitost. Můžete sice počítat s nižší cenou, ale také hrozí větší nebezpečí ohledně stavu auta. Na první pohled totiž nepoznáte, jestli není poškozené, havarované nebo kradené. Taková auta mohou být sestavena z několika vraků nebo obsahují přetočený tachometr. Právě naměřené ujeté kilometry často výrazně snižují či zvyšují cenu vozu. Skutečnou představu o tom, kolik má stroj najeto, zjistíme z pečlivě vyplněné servisní knížky. Nikdo nám ale nezaručí, že nebyla zfalšována.

Dalším kritériem při nákupu je samozřejmě značka auta. Vybíráme auto, které zdárně uspokojí naše potřeby. Jiný typ auta se hodí pro ježdění po městě a jiný na delší vzdálenosti. Obecně se dá říci, že nejvíce se kradou drahá auta a ta, která jsou nejčastěji používána. U těch nejběžnějších budeme mít méně problémů se servisem a sháněním náhradních dílů. Navíc se taková auta potom prodávají snadněji a výhodněji než francouzské a italské značky. Barva a vzhled automobilu hrají také svou roli, ale neměly by se stát hlavními kritérii při výběru. Závěrem stačí už jen popřát nákupu zdar a hodně štěstí na silnicích!Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Raven Neregistrovaný | 2011-03-08 14:49:30
Je mi 36, aktivní řidičem jsem cca 20 let. Své první ojeté auto jsem si pořídil ve 20. Postupem času jsem kupoval další a další ojetiny. Později se přidaly motocykly. Po té letité zkušenosti říkám názor za sebe: Ojetiny už mi nesmí do domu! Opravdu cokoliv, co jsem koupil, ať už to bylo u autorizovaného prodejce, bazaru nebo soukromé osoby, mělo nějakou skrytou vadu. Postupem času jsem do ojetin nastrkal tolik, že bych mohl jezdit ve svém - novém autě, které by nebylo vyválené přes střechu, nemělo nápravu z jiného typu, pohnuté čepy, zkroucený rám, podseknuté vidle, rozlitou kofolu v kufru... Ojeté? Ne, děkuji. Chci koupit vozidlo, které mi vydrží 10-15 let a budu znát jeho historii.
Hodnocení: 0
Vložil: karel Neregistrovaný | 2010-08-30 16:46:46
Asi tak nějak. Když člověk nakupuje na rozumným místě, tak je ojetý auto v pohodě. Nový si může dovolit opravdu málokdo...
Hodnocení: 0
Vložil: franta Neregistrovaný | 2009-01-08 12:47:11
pro toho kdo si muze dovolit nove tak nove pro nas obycejny lidi ojete
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.