Vyplatí se koupit nový telefon NOKIA N8?

9.10.2010 | autor: Redakce PŽ

Vyplatí se koupit nový telefon NOKIA N8?Finská společnost Nokia začíná prodávat špičku ze své nabídky telefonů: model N8. Má smysl uvažovat o jeho pořízení? Pokusme se dobrat odpovědi.

Nokia N8 má konkurovat iPhonu amerického výrobce Apple. Ten už před několika lety způsobil revoluci ve světě mobilních telefonů a ostatní značky se více či méně úspěšně snaží původní vzor napodobit. Na iPhonu je sympatická intuitivnost ovládání, bohatě zásobený obchod s aplikacemi, pocit exkluzivity i solidní použitý hardware. Nepotěší naopak v původní podobě uzavřený systém, obtížnější nahrávání obsahu do paměti nebo omezení v některých funkcích.

Nokia N8 nebo iPhone?


Nokia v konkurování iPhonu zatím příliš úspěšná nebyla. Přišla sice s modelem Nokia 5800 a dalšími od něj odvozenými, ale nestačilo to. Dokonce ani linuxová Nokia N900 příliš neobstála, protože zkrátka není praktické ji používat jako běžný telefon.

Nokia N8 by mohla reputaci výrobce napravit. Má sice nižší rozlišení displeje, slabší procesor a menší baterii než telefon s jablkem, ale podobně jako iPhone má pevnou kovovou konstrukci, displej chráněný sklem, který je tedy lépe chráněný a lépe čitelný, možnost instalovat nové aplikace a rozšiřovat tak funkce přístroje, a dostatečnou vnitřní paměť. Ta je ale, na rozdíl od iPhonu, rozšiřitelná paměťovou kartou, na kterou je navíc možné uložit libovolný obsah. Finský telefon také boduje kvalitou fotografií a celkově multimediální vybaveností. Poradí si i s kvalitním videem, které je také možné přehrát s pomocí HDMI přímo například na monitoru v rozlišení HD. U Nokií také není nutná synchronizace s iTunes a v ceně přístroje je i bezplatná navigace.

Jedním z největších taháků Nokia N8 je fotoaparát. Jeho čip je skutečně rozměrnější než u mobilních telefonů nebo i u mnohých kompaktů. Sráží ho ale příliš vysoký počet použitých dvanácti megapixelů, nedokonalá optika a chybějící krytka. Fotografie pořídí lepší než drtivá většina telefonů, ale připlácet kvůli tomu několik tisíc korun se nevyplatí.

Neskákejte na reklamu!


Někteří uživatelé se příliš nechávají ovlivnit marketingem výrobců. Požadují obrovský displej, na kterém se ale už nedá psát jednou rukou, extrémní procesor, který ale snižuje výdrž, tenkou konstrukci, kam se ale nevejde dostatečná baterie. Nová Nokia N8 není telefon v žádném směru extrémní, ani směrem dolů k nedostatečné výbavě, ani do neznámých výšin, kde by se sice dalo získat nějaký ten rekord, ale za cenu nepraktičnosti celého zařízení. Je spíše důstojným nástupcem Nokie 5800 a ne něčím, co by změnilo svět.

A teď doporučení v rámci značky a v kategorii přístrojů s dotykovým displejem. Pokud potřebujete levnější telefon, je dobrá Nokia 5230. Pokud chcete solidní střední třídu, má smysl uvažovat o C6-01. Pokud musíte mít to nejpokročilejší, počkejte si na Nokii N9. Nebo je možné počkat až zlevní Nokia N8. To, co umí, totiž za dvanáct tisíc nestojí. V neposlední řadě se ale rozhodujte srdcem a očima. Každý telefon totiž reprezentuje styl svého majitele. Úplně nejdůležitějším kritériem je tedy asi to, jestli se vám líbí a jestli si ho dovedete představit jako vaši vlastní prodlouženou ruku.


Autor: Mgr. Zdeněk Prener (více o něm zde)Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 2
Vložil: HD3 Neregistrovaný | 2010-10-14 16:18:31
To si myslím že je lepší volba jít do HTC HD3 co má vyjít. Bude mít i systém s androidem, bude v hodně věcech vychytanější. Ona už HD2 je celkem populární. Degraduje ji jen operační systém ... Windows Mobile..
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.