Festival v Brně zve Janáčkovy příznivce z celého světa

3.5.2010 | autor: Redakce PŽ

Janáček versus expresionismus je podtitul druhého ročníku Mezinárodního festivalu Janáček Brno, který se uskuteční od 16. do 28. listopadu 2010 v Brně s úvodem, který se bude konat 9. a 24. října.  Pod jeho hlavičkou se na několika scénách a pódiích moravské metropole odehraje přibližně třicítka operních i činoherních představení, koncertů, recitálů, workshopů či komponovaných pořadů za účasti předních tuzemských i zahraničních souborů a umělců. Publikum se může těšit na zahraniční produkce, Věc Makropulos v podání Helikon-Opera Moskva a Lulu od Albana Berga v nastudování Theater Essen, všechna tři domácí Národní divadla - pražské, brněnské i moravskoslezské, Ivu Bittovou se Škampa kvartetem či studenty z HF JAMU.

 

Kvalitně obsazený festival, vycházející vstříc náročnému publiku i širší veřejnosti, chce rozšířit kulturní dění v moravské metropoli. Podle Daniela Dvořáka, ředitele Národního divadla Brno, jež je hlavním pořadatelem festivalu, je janáčkovské publikum paradoxně početnější v zahraničí než v České republice. „Káťa Kabanová nebo Z mrtvého domu jsou dvě Janáčkovy opery, které měly v poslední době premiéru na světových scénách," konstatuje Daniel Dvořák. „Prakticky v každé zemi existuje kruh příznivců Leoše Janáčka a náš festival je výjimečnou příležitostí, jak zhlédnout a porovnat vysoký počet jevištních provedení jeho děl. Je naší ambicí, aby se Brno stalo synonymem pro Janáčka, podobně jako Salcburk pro Mozarta nebo Bayreuth pro Wagnera."

 

V rámci letošního ročníku zazní dvě světové premiéry původních Janáčkových oper v nastudování opery Národního divadla Brno - Výlet pana Broučka do Měsíce (původní verze z roku 1917, dirigent: Jaroslav Kyzlink, režie: Pamela Howard) a Šárka (původní verze z roku 1887, hudební nastudování: Ondrej Olos, režie: Kristiana Belcredi). Vstupenky na festival Janáček Brno 2010 budou v prodeji od 1. května; na všechny vstupenky zakoupené do 30. června platí 20% sleva. Veškeré další informace, včetně detailního programu, na stránkách www.janacek-brno.cz.

 

Oficiální části festivalového programu v listopadu budou předcházet dvě říjnové reprízy Její pastorkyně v podání souboru opery Národního divadla v Brně. „Právě Její pastorkyňa reprezentuje expresivnější, dramatickou polohu Janáčkovy tvorby. Kromě tohoto titulu se návštěvníci mohou těšit například na Káťu Kabanovou. V novém nastudování Národního divadla v Praze akcentoval vypjaté emoce tohoto opusu světoznámý režisér Robert Wilson," přibližuje podtitul Janáček versus expresionismus Tomáš Cafourek, tajemník ambiciózní přehlídky.

 

Vedle operní tvorby Leoše Janáčka se návštěvníci mohou těšit na jedinečné koncerty, činoherní večery, workshopy se zajímavými umělci, multimediální projekty, originální řadu matiné a další zajímavosti. Patří mezi ně například ojedinělý scénický projekt Komorní opery Hudební fakulty JAMU v Brně Říkadla, Mládí, Zápisník zmizelého, připravený exkluzivně pro festival Janáček Brno 2010.

 

Mezi nejvěhlasnější hosty festivalu patří například světoznámý choreograf Jiří Kylián, který ztvární III. větu Janáčkovy Sinfonietty. Ta bude uvedena v rámci slavnostního zahájení festivalu 17. listopadu 2010. Ostatní věty budou scénicky doplněny video projekcí, na jejíž realizaci byla vyhlášena mezinárodní soutěž. V koncertních částech festivalu se představí mimo jiné klavírista Roland Pöntinen, Iva Bittová, Zuzana Lapčíková, a další. V rámci slavnostního závěru festivalu vystoupí Filharmonie Brno pod taktovkou dirigenta Zsolta Nagyho. Na koncertě zazní díla Leoše Janáčka, Arnolda Schönberga a Antona Weberna. Jako klavírní sólista se představí Kirill Gerstein.

 

Mezinárodní festival Janáček Brno je výjimečný projekt, který uvádí světově uznávaného skladatele zpět do místa, kde strávil většinu života a vytvořil podstatnou část svého uměleckého díla. „Představuje též možnost, jak poukázat na skutečnost, že si váží Janáčkova díla, i novou příležitostí, jak nenásilně podnítit přirozený cestovní ruch do místa ovanutého jeho geniem loci," dodává Daniel Dvořák.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.