Na knižní trh přichází komplexní publikace o světelném designu

5.7.2010 | autor: Redakce PŽ

Uměleckým i technickým aspektům tvorby světelného designu pro divadlo, koncerty, výstavy a jiné živé akce je věnovaná publikace předního britského světelného designéra Nicka Morana, která aktuálně přichází na knižní trh v českém překladu. Světelný design pro divadlo, koncerty, výstavy a živé akce je první odbornou publikací svého druhu v českém jazyce, kombinuje praktické vědomosti s estetickými a teoretickými exkurzy. Ukazuje profesionální praxi od prvního nápadu přes konkrétnější představy, plánování a sestavování světelného parku až po veřejné uvedení.

Jedenáct kapitol na 240 stránkách doplňuje řada fotografií, ilustrací a grafů či praktických výpočtů. Kniha není určena jen světelným designérům, ale také režisérům a dalším členům inscenačních týmů či jevištním technikům a produkčním, kterým napomůže pochopit možnosti a limity světla v živém představení. Publikaci společně vydávají Institut umění - Divadelní ústav / Pražské Quadriennale a Institut světelného designu za podpory Ministerstva kultury ČR. Cena publikace je 390 Kč.

Co může lépe vystihnout důležitost světelného designu v současném divadle než práce předního režiséra Roberta Wilsona - například na poslední inscenaci Káti Kabanové v Národním divadle. „V práci Roberta Wilsona (...) slouží osvětlování hlavně k dotváření krásných výjevů (...) S každou náladou si dává velkou práci," konstatuje Nick Moran, jenž se ve své knize nevyhýbá ani sémiotické rovině světla v tvůrčím procesu. Publikace mapuje rovněž proměnu, jakou prošel obor světelného designu s nástupem moderních technologií. Nick Moran vše ilustruje na příkladech z praxe mnoha špičkových divadelníků, zabývá se i klady a zápory různých počítačových technik. „Světlo je oblečená tma. Šaty jsou ušité z trochy talentu, velké vůle, rozsáhlých teoretických znalostí a zkušeností. Krejčích, kteří šijí tyto šaty je mnoho, a je dobré u nich hledat poučení. Ten kdo usoudí, že viděl vše, zaslouží si tmu," dodává k vydání publikace přední český světelný designer Daniel Tesař.

Úvodní kapitoly knihy představují světelnou kompozici a chování světla v různých prostředích, teorii barev za použití mnoha komentovaných grafů a ilustrací, dále světelné systémy a technologie i pohyby, pozice a programování světel. Poté se autor věnuje uměleckým aspektům vytváření světelného designu, komunikaci a spolupráci tvůrčího týmu, celkovému procesu vytváření konceptu a návrhu světelného designu, základních struktur, světelného plánu a jeho převádění do závěrečného procesu nasvícení představení, nastavení světel, fokusování práce s techniky, manažerem a dále až k vylepšování designu a svícení po premiéře. 

Respektovaný světelný designér Nick Moran vyučuje na Central School of Speach and Drama v Londýně. Svícení živých představení se věnuje přes dvacet let, od studiových divadel přes velké produkce na West Endu až po rockové koncerty na stadionech. Ve své práci se věnuje zejména tématu poetiky světla na jevišti, začlenění digitálních médií do designu představení. Kromě knihy Světelný design je autorem řady článků o světelném designu a příspěvků pro odborné konference, jeho práce byly také vystaveny na výstavě Collaborators ve Victoria & Albert Museum či na World Stage Design v Soulu.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.